טיול לשבת: לגעת במים

הסתיו או-טו-טו כבר כאן, וזה הזמן לרדת אל אחד מחופי הארץ, לטבול במים ולהיפרד מן הקיץ. מסע לאורך חופי הים התיכון והכנרת
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים

בתחילה זהו משב רוח אשר מהלך במהירות ברחוב, מערבל במחול סוער כמה עלים יבשים, ונעלם.
לאחר מכן צצים מהאדמה החצבים, מבשרי הסתיו, לאורך הארץ כולה.

עוד אלה מתנודדים ברוח והעבים שבשמיים מבשרים לנו שמשהו משתנה: סדרת עננים קודרת מרחפת מעל, מעין איום מרומז לגשם, ומתפוגגת לאיטה כעבור זמן.

מי שעולה לבירה, או מדרים למצפה רמון, יגלה ששם כבר נחה הצינה, ובערב כבר יש ללבוש לבוש חם.

אם אפילו השמש, אשר מעניקה לעת ערביים רגעי פרידה מן היום בשלל שקיעות מרהיבות, לא מספיקה כדי להזכיר לנו שהסתיו בפתח, כל שצריך זה לפתוח את הרדיו ולשים לב למספר ההשמעות העולה והולך של השיר 'זה הסתיו עם הענן…'.

אוהבי הקיץ מתחילים להתרגל לרעיון ש'או-טו-טו' יהיה עליהם לנטוש את חוף הים, ועבור רבים אלה הם ימים כמעט אחרונים לגעת במים, לגעת בים.

עונה זו, של מעבר בין קצה הקיץ לסתיו, מאופיינת בים שקט, נוח ומזמין, ולכל מי שחושבים בטעות שזה הזמן לנטוש את הים נאמר רק שזאת טעות. דווקא כעת מתחילה עונה קצרה אך נפלאה שבה אפשר להפיק את מלוא ההנאה מהים.

בימים אלה אני משתדל לפקוד את המקומות האהובים עלי בחוף הים, להגיע אל החופים והמקומות שבהם ישנם חופים כמעט נטושים, ובהם אפשר ממש להתאחד עם הים, לרבוץ במים צלולים כשהגלים הרכים מטפסים עלי. אנו מזמינים גם אתכם להיפרד מהים בסדרת פגישות ומקומות, ומציעים לכם מפגש עם כמה חופים שבהם יש (לעיתים) גם בדידות.

אכזיב: לגעת בטורקיז

כדאי לשלם את מחיר הכניסה לחוף אכזיב: רשות הטבע והגנים מעניקה לכם בתמורה חוף יפה במיוחד, מפרצי ים בגוון כחול עד טורקיז, חול לבן, מים רגועים אשר מוגנים על ידי ריף טבעי, בריכות חצובות בסלע, מצוק כורכר קרוב למים, ובריכות ענקיות, טבעיות, שממתינות רק לכם.

מחוץ לגן הלאומי נמתח מסלול של בריכות קטנות, סלעים ויצורי ים זעירים, מסלול שמזמין הליכה על קו החוף צפונה.

הישוב העתיק באכזיב החל עוד בתקופה הכנענית, והיה חלק מדרך הים העתיקה שעברה לאורך החוף. פיניקים יצאו מכאן בספינות אל מחוזות רחוקים וייצאו לארצות הים את מוצרי תעשיות הזכוכית שלהם, ואריגים בצבע ארגמן אשר הופק מחלזונות ימיים שאותם ליקטו הנשים והילדים בין הסלעים.

מהגן הלאומי אכזיב אפשר לערוך טיול רך על החוף (רצוי ללכת עם סנדלים), או סתם לרבוץ במים השלווים. בימים אלה נטשו רבים את החוף היפה (אך הוא עדיין מלא בשבתות), ויש שפע של מקום.

זאת גם נקודה מומלצת כמוקד יציאה למסלולים רגליים או רכובים עד למרגלות סלעי ראש הנקרה.

 

dubi zakai 1 (3)

 

כך מגיעים: גן לאומי אכזיב, על כביש 4 מצפון לנהריה. בחוף יש מקלחות, שירותי הצלה ואפשרות ללינת לילה בתאום.

כנרת: שלוש פינות חמד סביב האגם

אחד המקומות שבהם פורץ מפל של ממש אל הכנרת נמצא באזור הבטחה שבצפון הכנרת, ליד מתחם הכנסיות. מעבר קטן פעור בין שני מתחמים של הכנסייה (בקצה המזרחי של מגרש חניה לאוטובוסים). משם אפשר ללכת עד לקו המים, לפנות ימינה, ולהוסיף ללכת על קו החוף עד שמגיעים למפל שנקרא 'מפל איוב'.

 

dubi zakai 2

 

אגדה מספרת שאיוב המקראי הגיע לכאן כדי לטבול את גופו ולהירפא מהצרעת. הדרוזים מייחסים למים שכאן תכונות ריפוי של מחלות עור.

האווירה המיסטית יכולה הייתה להיות מושלמת לולא ידענו שהמפל הקדום זורם דרך צמחיה עבותה לאחר שבקע מתוך צינור שהציבה כאן חברת מקורות…

מה שיותר חשוב זה שמכאן מי הכנרת כבר קרובים, וכעבור פסיעות אחדות אפשר לטבול בהם…

פינה חביבה נוספת נמצאת על הטיילת של טבריה. בבוקר, מוקדם, אפשר לטפס על מזחי הספינות שעל חוף האגם, לחזות במחול השחפים ולטבול רגליים במי הכנרת החמימים.

 

dubi zakai 3 (2)

 

מספר מקומות יפים נוספים נמצאים לאורך חופו המזרחי של האגם. באלה אפשר לנטוע אוהל ולהשכים בבוקר לטבילה נעימה במי האגם.

 

dubi zakai 4 (2)

 

מקום מומלץ אחד הוא חוף דוגית, שבשטחו נמצא גם חוף גולן: מפרץ של 2.5 ק"מ של יופי, עם מסלול הליכה על קו החוף ומקום לרחצה (הכניסה לחוף היא מכביש 92 מצומת מעגן צפונה, בק"מ ה-19).
חופים מומלצים נוספים: חוף לבנון, וחוף גופרה, על שם המעיין החם שמימיו מכילים גופרית.
כדאי לשים לב לכך שבעוד שבחלק מחופי הכינרת עדיין גובים מחירי חניה מופקעים, בחופים אחדים ישנה חניה מסודרת שבה משלמים מחיר הוגן לפי זמן החניה בפועל.

חוף הבונים: אי האהבה

כולנו מקטרים, ובצדק רב, שרוב חופי הארץ נגזלו מן הציבור על-ידי שלל משתמשים – צה"ל, נמלים, מרינות, אפילו מיזמים פרטיים, וזה נכון. אבל עדיין נותרו מספר פנינות נוף נדירות שלמי שטרם ביקר בהן אסור לקטר על כך שלוקחים לו את הים.

 

dubi zakai 5 (3)

 

"אי האהבה" נח לו לבטח ב'מפרץ האהבה' שבשמורת חוף הבונים. זה כנראה המקום המושלם להיפרד בו מהים לקראת החורף, וכדי להגיע לשם יש ללכת על קו החוף, הליכה שאורכת כעשרים דקות, מחוף הבונים דרומה.

מפרץ האהבה הוא מפרץ קסום שבליבו אי גדול. שחיינים יכולים להגיע אליו בשחייה (יש לשים לב שאין במקום שירותי הצלה), אבל אפשר גם פשוט לשכב במים הצלולים על קו החוף ולהביט בעופות המים שסביבכם.

מסלול ההליכה בין חוף הבונים לחוף נחשולים הוא ללא ספק אחד היפים בארץ, ולקראת כניסת השבת מתקיימת במקום קבלת שבת.

כך מגיעים: מצומת פורדיס, צפונה על כביש 4, עד לשילוט שמפנה מערבה אל שמורת הטבע 'הבונים'.

דור: לגעת במים, לגעת בהיסטוריה

חוף דור הוא כנראה המקום הדומה ביותר לאי יווני שתמצאו בישראל. בימים אלה נותרו על החוף רק נאמניו האמתיים, והם ספורים.

מול החוף מבצבצים מן המים איים שהוכרזו כשמורות טבע לציפורים, ואסור לעלות עליהם. על המרכזי מבין האיים מותר לעלות, ואפשר להגיע אליו בהליכה במים.

החוף מציע שתי בריכות ענקיות שמוגנות בריף טבעי, עם מי ים צלולים ונעימים.

 

dubi zakai 6

 

תל דור מתנשא מצפון לישוב, ויורד בתלילות אל קו המים. גם כאן היה מקום ישוב פיניקי, גם כאן הפיקו ארגמן מחלזונות ים, וגם מכאן הפליגו הפיניקים אל ארצות הים.

כך מגיעים: מצומת פורדיס צפונה על כביש 4, פונים מערבה לפי השילוט 'דור נחשולים'

גבעת אולגה: אצל בנימין במפרץ

תושבי גבעת אולגה זכו לחלקת אלוהים קטנה במפרץ של בנימין. זהו מפרץ מלא יופי, מוגן על ידי מצוקי כורכר וריף טבעי שעוצר חלק מגלי הים. המקום מוכר כמפרץ בנימין ע"ש הברון בנימין רוטשילד.

בשנת 1914 הגיעה הספינה של הברון רוטשילד לחופי הארץ, והברון ביקש להגיע עם הספינה הכי קרוב לזיכרון יעקב. הקברניט של הספינה חיפש מקום לעגון בו, ומצא את המפרץ היפה, מכאן שמו של המקום, מפרץ בנימין.

המקום קסום ומתוק, מעט פראי וקצת מתורבת. מעיב עליו צל כבד של שכונה חדשה שנולדה סביבו, 'כוכב הים'.

 

dubi zakai 7

 

כמה מן האחראים למחדל ההקמה שילמו אמנם בתקופות מאסר ובקנסות גבוהים, אבל הבניינים עומדים על תילם וכדי ליהנות מן המקום צריך להתעלם מקיומם ולדמיין את העולם בלעדיהם.

כך מגיעים: יורדים מכביש 4 אל מחלף אולגה, פונים מערבה, ובין שני גושי בניינים נמצא מעבר רגלי אל החוף היפה.

בת ים: הבריכה של תושבי המרכז

 

dubi zakai 8

 

בת ים פונקה בחופי ים יפים, חלקם רגועים. מערכת של ריף טבעי מגינה על חלק מהם מגלי הים, ואחד מהם חוף הסלע, אחת מבריכות הענק הטבעיות במרכז הארץ.

ראשון לציון: קטן אבל מתוק

ראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה בארץ, קיבלה רצועת חוף זעומה – רק 800 מטרים ביום טוב.

למרות זאת, מידי שנה זוכה ראשל"צ בתחרות החופים היפים והנקיים. אין בחוף ראשון שוברי גלים, אבל החול רך ומזמין, המים רדודים עד למרחק גדול מהחוף, והכניסה למים נוחה.

 

dubi zakai 9

 

מכאן אפשר ללכת צפונה בכיף את כל הדרך עד יפו ותל-אביב.

אשקלון: רגל במים רגל בחול

מסלול הליכה ארוך מאד נמתח מחופי אשקלון, בצפון העיר, ועד לגן הלאומי אשקלון שבדרומה.

זהו מסלול הליכה כיפי, ובכל מטר לאורכו אפשר לטבול בים ולהמשיך ללכת. בגן הלאומי יש חוף ים מסודר עם שירותי הצלה, ולאורך החוף ממש נוגעים בעתיקות: עמודי שיש עתיקים שבוקעים מן החומה שעל החוף.

 

dubi zakai 10 (2)

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.