Ad

טיול לשבת: על הגבול

אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שישי-שבת של טיול בעיר בית שאן ובקיבוצים שדה אליהו וכפר רופין. סתיו, נדידת הציפורים וחקלאות אורגנית באחד מחבלי הארץ היפים והעשירים ביותר במים

כותרתו של 'טיול השבת' שלנו הפעם צריכה אולי להיות "טיול לשישי-שבת", ולו מפני שחלק מן המקומות שנמליץ עליהם סגורים בשבתות, וגם מפני שהטיול שאנו מציעים לכם מעט מורכב. כדאי אפילו לחשוב על טיול בן יומיים באזור, ואנחנו הפכנו אותו לחווייתי במיוחד כאשר צרפנו אלינו שלושה זוגות נוספים ונסענו כשמיניית חברים בטרנספורטר אחד…

התירוץ שלנו ליציאה מן הבית היה מופע קצרצר של גשם שהעיר את הנוף, הבריק מעט את העלים, וניקה לרגע קט את האבק הארץ ישראלי מן הדרכים והצמחים.

שבנו אל עמק בית שאן, אל יופיו של חבל הארץ שזכה בנביעת מים נדיבה, והפעם התחלנו את החוויה שלנו בסיור בעיר בית שאן עצמה, והמשכנו מזרחה, בעקבות נדידת הציפורים בעמק, ועד לבריכות הדגים של כפר רופין, על נהר הירדן וקו הגבול עם ממלכת ירדן.

בריכות הדגים, והתצפית על הציפורים הנודדות, מתאימות במיוחד לסופו של יום, בשעות האור האחרונות, לכן מומלץ לתכנן את הטיול בדרך הזו.

כאמור, שמונה חברים יצאנו לדרך, בפולקסוואגן טרנספורטר שיכול להכיל תשעה. הופתעתי מן הנוחות והמרווח הפנימי של הכלי המסחרי במקור, מנוחות הנהיגה בו וקלות הכניסה והיציאה אליו. היתרון, מבחינתנו, מעבר לחסכון בדלק של שלוש מכוניות נוספות, הוא גם החברותא התוססת בתוך המכונית, וגם חסכון הזמן ונוחות התפעול של חבורה מרוכזת אחת במקום מי-יודע-כמה עצירות בדרך לצורך תיאומים ועניינים לוגיסטיים ואישיים אחרים…

פתחנו בישיבה. הפסקת קפה ראשונה בעיר העתיקה בית שאן, במבנה אבן בזלת עתיק סמוך לסראייה (ר' בהמשך) שבלב בית שאן.

רוזליה – בית קפה עם המון אהבה

רוז'י היא סבתא של חנה, רייזי הסבתא של חוה, ושתי נכדותיהן החמודות חיברו את שמות הסבתות כדי ליצור יחד את 'רוזליה', כך הן מנציחות את הסבתות האהובות בבית הקפה המיוחד שהקימו. ה'פטיסרי' 'רוזליה' ממוקם במבנה אבן בזלת עתיק, עם קשתות גדולות, שמיועד לשימור. לתושבי בית שאן הוותיקים מוכר המקום הזה דווקא כסניף של השומר הצעיר, והוא ממוקם בצמוד לסראייה הגדולה, מרחק פסיעות מהגן הלאומי 'בית שאן'.

ב'פטיסרי' מגישים ארוחות בוקר נפלאות, אבל רבים מגיעים לקינוחים מתוקים וייחודים: עוגות מוס עשירות, בחושות וטארטאלטים שהבנות מכינות בעצמן. הכל מוגש בחן וצניעות, ובחיוך רחב. המקום כשר וסגור בשבת.
רוזליה, בית שאן העתיקה, רח' חיים שטורמן, 04-6453366.

הסראייה – מבנה יפה ולא מנוצל

הסראייה – בית הממשל העות'מאני, הוא מבנה בזלת ענק ומפואר, אחד המפוארים בעיר, והוא שופץ ושומר לפני אי אילו שנים. זהו מבנה מרובע שבליבו חצר פנימית מטופחת ובמרכזה בריכת מים עם מזרקה ומדרגות שמטפסות לקומה השנייה.

למרבה הצער, ולמרות תכנונים ותוכניות, המבנה לא מנוצל כמרכז תיירותי, אבל בקיץ, בימי חמישי בערב, מתקיים בו שוק אוכל ויצירות אמנים של בני המקום.

ההיפודרום הענק – פיסת היסטוריה שממתינה להחייאה

בדרך מן הסראייה אל אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בארץ, הגן הלאומי בית שאן, סלולה טיילת יפה שכדאי מאד לנצל להליכה רגלית מרעננת (בדרך חזרה, לנוחות המתעייפים, פועלת "רכבת" קטנה שמעלה את המטיילים בחזרה אל מגרש החניה הסמוך לסראייה). בדרך, מצד משמאל ומחוץ לתחום הגן הלאומי, ממוקם ההיפודרום אשר עדיין לא זכה לעדנת השיפוץ לה הוא ראוי.
למרות זאת זהו מבנה ענק ומרשים אשר מלווה אתכם כברת דרך.

ההיפודרום, במקור זירת מירוצי סוסים, הוסב במהלך ההיסטוריה לאמפיתיאטרון שבו נערכו בתקופה הרומית קרבות גלדיאטורים ומפגשים אכזריים בין חיות (לרוב אריות) לבני אדם, כשעשוע לקהל.

כיום ניתן להבחין בקלות ברחבה ענקית, שערי כניסה לחיות, וביציעים המדורגים. עם קצת דמיון אפשר לשמוע את שאגות ההמונים המשולהבים, ובינתיים כל שנותר לנו זה להמתין עד שיתפנה תקציב לשימור ופיתוח המקום.

סקיתופוליס- הגן הלאומי המרשים

הגן הלאומי של בית שאן הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים והמרשימים ביותר בישראל, ופשוט חובה לבקר בו. כאן ניצבים שרידי 'סקיתופוליס' הרומית ביזנטית, וכאן שכנה בית שאן הקדומה החל בתקופת הברונזה ועד לתקופה הערבית משני צדי נחל חרוד.

מסלול ההליכה עובר דרך רחוב רומי עתיק שממנו מתפצלות דרכים אל בית מרחץ שנותר כמעט מושלם, אל אמפיתיאטרון ענק ואל שדרת עמודי שיש ענקיים ברחוב פאלאדיוס, שמרוצף באבן רומית. שדרה זו מוליכה עד למרגלות תל בית שאן.

בשנת 795 התרחשה רעידת אדמה אדירה אשר החריבה את רוב העיר והביאה לנטישתה, ותוצאות הרעידה ההרסנית ניכרים בחלק מן השרידים עד ימינו.

בהמשך מסלול ההליכה מטפס שביל תלול אל תל בית שאן, וממנו ישנה תצפית נפלאה על כל האזור ולתוך ממלכת ירדן.

שירת העשבים – ביו תור שדה אליהו

למרות הסתיו המאיים והגשמים הראשונים נדמה שבבית שאן תמיד חם, אפילו חם מאוד, לכן מיהרנו כולנו לתוך הוואן הממוזג כדי להצטנן מעט, בדרכנו אל סיור חקלאי מיוחד.  מעט מאוד קיבוצים חיים בימינו על בסיס חקלאות בלבד, אחד מהם הוא קיבוץ שדה אליהו שממוקם כשישה ק"מ מדרום לבית שאן, בבקעת בית שאן.

הקיבוץ, ששייך לתנועת הקיבוץ הדתי והכניסה אליו ברכב בשבת לא אפשרית, ממוקם כמעט בצמוד לגבול והוא קרוי על שמו של הרב אליהו גוטמכר, ממבשרי הציונות הדתית. ייחודו של שדה אליהו נובע מכך שהמשק החקלאי שלו אורגני לחלוטין, מתוך בחירה, ופילוסופיה זו נולדה כדרך חיים שנים רבות לפני שרוב הציבור בישראל ידע מה משמעותו של "גידול אורגני".

שרה גולדשמיט חברת קיבוץ אשר הגיעה לכאן מדרום אפריקה לפני שנים, בחרה לחיות בקיבוץ והביאה אליו את האמונה בחקלאות נטולת חומרי הדברה. שרה ליוותה אותנו בסיור מיוחד שמתאים לקהל עירוני וכולל הפעלות מיוחדות לילדים. זהו סיור בן שעתיים וחצי של חיבור לאדמה, לחקלאות ולהרבה ציונות, והוא נועד להכיר למטייל את פילוסופיית החקלאות האורגנית, ואת נפלאות הגידול של פירות וירקות ללא הרעלים שמשמשים בחקלאות הקונבנציונלית.
כדי להילחם במזיקים לא משתמשים בחומרים שמשבשים את כל שרשרת המזון ובסופו של דבר גם פוגעים בבריאותנו, אלא מטפחים את האוייבים של האוייבים שלנו, למשל את התנשמות ואת הבזים אשר טורפים נברנים וחרקים מזיקים.

חברי הקיבוץ בונים ומציבים תיבות קינון לתנשמות, אלה בונות שם את ביתן ויוצאות ממנו מידי לילה לציד נברנים. במקום לרסס את העשביה שסביב הגידולים מגדלים חברי המשק חמורים ומאפשרים להם ללכך את העשב במטעי התמרים, וכדי להאביק את פרחי העגבניות, המלפפונים ושאר הגידולים בחממות פיתחו זן דבורים מיוחד שנקרא 'בומבס'.

dubi zakai 2

רוב הסיור מבוצע בשדות, אך הוא יוצא מלב הקיבוץ המטופח, לאחר הרצאה קצרה שסוקרת את התפיסה הקיבוצית ואת חיי הקיבוץ הדתי. מכאן יוצאים בנסיעה לשדות היפים ולכרמים, ומסיימים במועדון שבו מתוודעים אל פיתוחים של זני חרקים שמרחיקים את הזבובים והיתושים ולומדים על פיתוח מיוחד ומשותף עם ירדן ועל סיפור העזרה לחקלאים הירדנים.

הקיבוץ, כאמור, דתי ולכן מתקיימים הסיורים רק בימי חול, ובתיאום מראש. ביו-תור, שדה אליהו 072-2233692. (הסיור בתשלום).

המטבח הפרסי – הכינו את המזלגות

חזרנו לבית שאן, לארוחת צהרים על טהרת המטבח האיראני בביתה לילי טוויזר.
לילי נולדה בשיראז שבאירן והגיעה לבית שאן כתינוקת. היא מבשלת ארוחה מיוחדת וטעימה ומארחת את הסועדים על שולחן האוכל המשפחתי בביתה.
כבן לעדה אחרת לא הכרתי אף אחד מן המאכלים והטעמים, ואף כעת אינני יודע לנקוב בשמם, אבל אוכל להעיד שכולם מיוחדים מאד וטעימים מאד.
גם ביתה של לילי דתי והשבתות הן מחוץ לתחום, ואת הארוחה יש לתאם לכל הפחות שבוע ימים מראש. לילי טוויזר 054-2030341.

מקור החסידה- כפר רופין

את דוד גלזנר, חבר קיבוץ כפר רופין, אני מכיר מזה שנים רבות. דוד הוא צפר אשר בנה בכפר רופין אתר צפרות מיוחד אשר פעיל מאד בימים אלה, ימי נדידת הציפורים. למפגש איתו, בשער הקיבוץ, הגיע דוד עם שני סלים גדולים, עם משקפות לכולנו, ויחד נסענו תשעה אל בריכות הדגים אשר ממוקמות מזרחית לכפר רופין ובסמוך לגבול. מדינת ישראל הכירה לאחרונה באתרי הצפרות בארץ, ובכפר רופין תושלם בקרוב בנייתו של מוזיאון גדול עם חדרי הדרכה לצפרים.

עונת הנדידה בבית שאן מתחילה כבר בחודש אוגוסט, כאשר מספרים עצומים של חסידות, איות צרעים, שקנאים וחופמאים מתעופפים להם ומתמקמים סביב בריכות הדגים הגדולות.
בספטמבר מגיעות המוני ציפורי שיר והאזור מוצף ציוצים ובציפורים עליזות שמחוללות במעופן עיגולים גדולים שנראים כמו חיה ענקית בשמיים. אחריהם מגיעים הדורסים אשר חורפים בעמק החם יחסית, וכך אפשר לחזות בעקבים, עיטים, זרונים ודורסים נוספים.
בדצמבר, ולעיתים כבר במהלך נובמבר, נשמע געגוע הברווזים אשר מתמקמים כאן לאורך החורף כולו.

בעת שקיעה, כאשר השמש נוטה מערבה, אנחנו מטפסים אל נקודת תצפית מרשימה וחוזים בהיערכות העופות לקראת שינה. האנפות והדיות מתאספות ללינה במטעי התמרים, הסנוניות "צוללות" אל מבני תעשיה, או אל בין צמחי הקנה לאורך הירדן. זרונים וקאקים בוחרים גם הם את הסבך של גאון הירדן ואילו קורמורנים מתנחלים גבוה על צמרות עצי האקליפטוס.

בכפר רופין הבינו את הפוטנציאל התיירותי ובנו שמונה יחידות אירוח זוגיות, מחודשות ויפות, אשר מתאימות לזוג עם שני ילדים, וגם ארבע יחידות משפחתיות מרווחות יותר למשפחה בת עד ארבעה ילדים. היחידות ממוזגות, מטופחות, וסביבן חצר מוצלת עם דשא וריהוט גן לבילוי בשעות הערב הנעימות .חבילת הנופש שמציעים בקיבוץ כוללת גם סיור טבע וצפרות מודרך.

את סיום הטיול, לקראת שקיעה, בחרנו לבצע במוצב נטוש של צה"ל שנקרא 'כלב', וממוקם על 'תל מלוח'. מוצב זה שימש את צה"ל במלחמת ששת הימים ובימי מלחמת ההתשה.  בקיבוץ כפר רופין החליטו לשמר את המוצב, על התעלות המבוטנות שלו, ובנו עליו נקודת תצפית נפלאות אל בריכות הדגים ואל אפיק הירדן. האתר פתוח לציבור ללא תשלום.

מרכז הצפרות בכפר רופין, מקור החסידה. סיורים והדרכה 04-6068396 נייד:050-5395856. בתשלום.

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.