• Ad
 • המצמד בתיבת ההילוכים הרובוטית של סקודה סיטי גו התקלקל לאחר תום האחריות. האם הוא היה פגום מלכתחילה?
  אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים

  כאשר משפחת שר מראשון לציון רכשה מכונית מדגם סקודה סיטי גו, בינואר 2014, הם לא לקחו בחשבון את אופי העברת ההילוכים של התיבה הרובוטית בעלת המצמד הבודד, אם כי בדיעבד קשה לקבוע האם התיבה הספציפית במכונית שלהם סבלה מהחלפת הילוכים אגרסיבית במיוחד כבר מיומה הראשון.

   

  סקודה סיטיגו אתר THECAR

   

  לדברי אילן שר, מבעלי הרכב, כבר בסמוך לאחר הרכישה הוא התלונן במוסך של סקודה על אופי העברת ההילוכים אך נענה שהכל בסדר ושכך מתנהגת תיבה כזאת. במהלך הזמן, כך טוען שר, החלו בני הזוג לחוש במכות בעת השילוב ממצב עמידה להילוך קידמי או אחורי, אבל לדבריו, גם לגבי טענה זאת הרגיעו אותם במוסך המטפל ואמרו להם שהכל בסדר. רגע לפני שנעבור יחד את מהלך השנתיים הבאות נקפוץ לשורה התחתונה שבה הסתבר שלא הכל בסדר והזוג שר נדרש לשלם תמורת החלפת מצמד. כעת, אחרי שעשינו לכם "ספויילר", אפשר לחזור לסדר הדברים הכרונולוגי.

  כ-11 חודשים לאחר קבלת המכונית, וכאשר על מד המרחק נרשמו פחות מ-10,000 ק"מ, בוצע במכונית (כך על-פי רישום הטיפולים ברכב) "קמפיין 3713 – החלפת יחידת בקרה תיב"ה". אלא שבשורה נוספת, עם 3 כוכבים, נכתב: "עדכון תוכנה בלבד", כלומר שלא באמת בוצעה החלפה של יחידת בקרה כלשהי. שר טוען שגם בטיפולים הבאים, בכל כניסה למוסך, הם התלוננו על אופי ההעברה של התיבה ועל מכות בעת שילוב ההילוכים, וכמו תמיד – בכל פעם הרגיעו אותם וטענו שזה אופי הפעולה הנורמלי של תיבה מסוג זה.

  בינואר 2016, ממש לפני תום האחריות (סקודה מעניקה רק שנתיים אחריות לכלי הרכב שלה בישראל, לעומת לפחות 3 שנות אחריות אצל רוב היצרנים האחרים שמיוצגים בישראל), וכאשר על מד המרחק של הסיטי גו נצברו כ-24 אלף ק"מ, הוכנסה המכונית לטיפול נוסף במוסך. בכרטיס הטיפולים נרשם "קמפיין לא בוצע ויתואם מועד". כחודשיים ושלושת אלפים ק"מ לאחר מכן שוב הוכנסה המכונית למוסך ובכרטיס העבודה נרשם: "תלונת לקוח מכה בשילוב ל-R בעמידה לסרוגין. בוצע עדכון תוכנה לגיר על ידי מחשב עי (25) למעקב", וכך פחות או יותר קרה גם תשעה חודשים ו-6,000 ק"מ לאחר מכן.

  באפריל השנה, שנה ושלושה חודשים לאחר תום תקופת האחריות וכאשר על מד המרחק נצברו מעט יותר מ-33 אלף ק"מ בלבד, הוכנסה הסיטי גו למוסך כאשר לטענת שר "המצב כבר היה קשה, עם מכות חזקות בשילוב ממצב עמידה גם להילוך קדמי וגם לאחורי… זה היה רעש ממש מפחיד, כאילו שמשהו נשבר". כעת, לראשונה מאז שהמכונית החלה לבקר במוסך, נכתב בכרטיס העבודה נוסח כזה: "בבדיקה: דפיקה בשילוב ל-R + קדימה לסרוגין. דרוש החלפת מצמד. לקוח קיבל הצעת מחיר (למעלה מ-4,000 ש"ח -ב.ב.). מבקש לבדוק אחריות, הועבר לטיפול". בשורה מתחת נרשם: "לקוח עודכן ב-18.4 על הצעת המחיר החדשה למצמד לאחר השתתפות היבואן. לקוח יעדכן בימים הקרובים על אישור עבודה (1.400 שקל כולל, מחיר אחרון). הוסבר ללקוח שהתלונות היו כשהרכב כבר לא היה באחריות לקוח יקבל תור לטפל בהמשך".

  אלא שהלקוח, אילן, מאוד לא אהב את התשובות שקיבל ופנה אלינו בבקשה שנסייע לו.
  אנחנו פנינו אל חברת צ'מפיון מוטורס, יבואנית סקודה, כדי להבין מדוע נדרש מר שר לשאת בעלות תיקון של רכיב שלגביו הוא מתלונן פחות או יותר מאז יומה הראשון של המכונית בבעלותו, והתשובה הראשונית של אנשי צ'מפיון, ששונה כמובן מטענותיו של מר שר, הייתה שתיבת ההילוכים התקלקלה רק כשנה וחצי לאחר תום תקופת האחריות, וכי תלונות הלקוח החלו רק לאחר תום האחריות.

  "הלקוח בבקשה חריגה קיבל את החלקים ללא תשלום ומרכז השרות נתן לו הנחה של 15% על העבודה"… נאמר לנו, ולאחר סבב נוסף של בירורים מול היבואנית נמסרה לנו התגובה הבאה: "בחינת היסטוריית הטיפולים של המכונית המדוברת חושפת כי לאורך תקופת האחריות בוצע עדכון תוכנה לתיבת ההילוכים, ולאורך שתי שנות האחריות לא נרשמה אף תלונה אודות תפקוד התיבה. תלונה ראשונה של הלקוח נרשמה רק שלושה חודשים לאחר תום תקופת האחריות והחלפת המצמד בוצעה כשנה לאחר תום האחריות. על אף כל זאת פעלה צ'מפיון מוטורס מול הלקוח במטרה להשיג את שביעות רצונו ובכפוף למדיניותה הבלתי מתפשרת בנושא שירות. החברה נשאה במלוא עלות החלקים והלקוח קיבל הנחה של 15% על עלות שעת עבודה".

  אנחנו סבורים שבנסיבות העניין הלקוח לא אמור היה לשאת בכל עלות שהיא, ויש לנו גם מספר תובנות שכדאי לכל אחד להפנים כלקח מפרשה זאת.

  ראשית, תמיד מומלץ לבצע נסיעת מבחן ממושכת במכונית חדשה לפני רכישתה. יש מי שיותר רגישים לתיבות הילוכים רובוטיות לסוגיהן השונים (במקרה הזה – תיבה בעלת מצמד בודד), ואחרים פחות, אבל בכל מקרה קל להשוות בין תפקוד נורמלי של תיבה לבין תפקוד פגום כאשר משווים את ההתנהגות של שתי מכוניות דומות. כל שנדרש כדי להבין אם מדובר בתקלה זאת נסיעת מבחן רגילה שאותה אפשר לבצע בימינו כמעט בכל סוכנות רכב.

  שנית, תמיד חשוב לוודא שתלונות אודות תקלות ברכב נרשמות בבירור בהיסטוריית הטיפולים במוסך, ועדיף לשמור מסמכים שבהם נרשמות תלונות כאלה לכל מקרה, ולו בכדי לחסוך ויכוחים עתידיים עם רשת השירות.

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  סקודה מציגה: רובוטיקה עדינה

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.