Ad

טיול לסופ"ש: עולים על הסוסיתא

העיר סוסיתא, על מורדותיה הדרום-מערביים של רמת הגולן, נחשפה על ידי ארכיאולוגים וניצבת מרהיבה על הר בודד ונישא ממזרח לכנרת. מראות הנוף שנשקפים ממנה מרהיבים לא פחות
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תצלומים: דובי זכאי

הקיץ צובע את מורדות רמת הגולן בצמחייה צהובה, קמלה ודהויה, שרידים עלובים לצמחיית החורף המפוארת שפרחה כאן.
מן הכביש המזרחי שסובב את הכנרת בולט הר בודד על מורדות הגולן, בליטה משונה בצורתה ונישאת מעל הרכס. זאת סוסיתא.

כביש שחור מטפס אל ההר, מתפתל כנחש חמקן, נגלה ונעלם לסירוגין, צבעו הכהה פולח את הגבעות הצהובות.
את המסע שלנו לסוסיתא מלווה מלמעלה חיוואי מרשים, משייט בשמיים, פורש את מוטת כנפיו הענקיות ובוחן את הקרקע בניסיון ללכוד נחש לסעודת היום.
רוח מזדחלת מהכנרת לערוץ נחל עין גב, נושקת לצוקי הבזלת, מחוללת בריקוד מאובק של קיץ, מעלה ענן דל וממהרת אל שיא ההר.

על הסוסיתא. טיול של ערב לאורך הרחוב הרומי
על הסוסיתא. טיול של ערב לאורך הרחוב הרומי

סוסיתא יושבת בבדידות מזהרת ועוצמתית, כענק מעל האגם, משקיפה על בתי קיבוץ עין גב ומורדותיה כאילו דוחקים את בתי הקיבוץ אל המים.
ההר נראה מנותק מן הרמה ורק אוכף קטן מחבר אותו אל המדרונות. אותם מורדות תלולים הם שהפכו את סוסיתא לנקודה אסטרטגית וקשה לכיבוש, אם כי לא לעולם חוסן.

אנשי בית תלמי ישבו בראש ההר אך אלכסנדר ינאי וצבאו טיפסו במדרונות הנוקשים וכבשו את המקום.
פומפיאוס, הורדוס ואנשיהם היו שליטי המקום ובנו על הפסגה, בתקופה הרומית והביזנטית, מבני ציבור מפוארים, תוך שהם בונים שתי אמות מים באורך 25 ק"מ אשר השקו את העיר עם מי נחל סמך ונחל אל על.

 

רגע לפני השקיעה - רחוב רומי שנחשף על ידי הארכיאולוגים
רגע לפני השקיעה – רחוב רומי שנחשף על ידי הארכיאולוגים

 

לימים היה ההר למרכז נוצרי חשוב, ובחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקום נתגלו שרידי כנסיות, כמו גם עמודי שיש מסותתים, עמודים וכותרות שנותרו כעדות ליפי המבנים שנבנו כאן.
ארכיאולוגים חשפו בראש ההר רחוב רומי רחב מידות, אבני ענק מסותתות ריצפו דרך רחבה שמוליכה, כך נדמה, למרכז ההר, ועד היום ניכרים באבנים המסותתות חריצי גלגלי המרכבות.
מאז שנת אלפיים חופרים כאן הארכיאולוגים מהמכון הארכיאולוגי של אוניברסיטת חיפה בכל עונה בתקופת הקיץ.

השם סוסיתא נגזר מהמילה היוונית 'היפוס', (סוס), אולי בגלל הקצה דמוי הטרפז, המזכיר במשהו ראשו של סוס. הערבים קראו למקום 'קלעת אל חוסן', (מבצר העוצמה). בטרם מלחמת ששת הימים ישב במקום כוח צה"ל, וסוסיתא היה מובלעת ישראלית בליבו של השטח הסורי.

סוסיתא לא מצטיינת רק בשרידיה ההיסטוריים. מיקומו של ההר, כ-350 מ' מעל הכנרת, מעניק לאוהבי הנוף את אחת התצפיות היפות על האגם.
מצדו המערבי מתגלים לקראת שקיעה מראות נפלאים, גווני זהב צובעים את מורדות הרמה, קרני שמש אחרונות מפארות את הצמחייה היבשה ומעניקות להר זוהר מלכותי.
למטה משתרעת הכנרת מעולפת מחום היום. רגועה. גוון זהוב שולט בשמים ובמים, ולאט לאט מתווספים אליו גווני אדום רכים.

 

ממצאים ארכיאולוגיים משני צידי הרחוב: שרידי עמודי אבן חצובים וגילוי של מבני מגורים עתיקים
ממצאים ארכיאולוגיים משני צידי הרחוב: שרידי עמודי אבן חצובים וגילוי של מבני מגורים עתיקים

 

או אז מתייצב מעל בתי טבריה כדור שמש אדמוני, שולח קרני זהב רגע לפני שהוא צונח מאחורי הר מנורים. בתי טבריה טובלים באור הזהוב, מסודרים על שפת האגם, נדמים כאילו הם עומדים לצלוח את הימה בשורה ארוכה. מקצהו המערבי של הר סוסיתא נראית הכנרת כממתינה לצעיף הלילה השחור שידחק את צבעי השקיעה בלילה היורד.

 

 

 

כך מגיעים: חובבי ההליכה יכולים לטפס בשביל למיטיבי לכת. תושבי הכנרת והגולן מטפסים אל המקום עם מכוניתם על גבי כביש משובש שמתחיל דרומית לקיבוץ עין גב (כביש 92) שבמזרח הכנרת. הכביש מטפס אל רמת הגולן ובמרכזו רחבת חניה קטנה ושלט 'גן לאומי סוסיתא'. (הכניסה ללא תשלום)

 

רגע לפני השקיעה יורדת השמש מעל הרי מנור, טבריה והכנרת מתקשטות בצבעי אדום
רגע לפני השקיעה יורדת השמש מעל הרי מנור, טבריה והכנרת מתקשטות בצבעי אדום

 

בסביבה: מעגן עין גב. טיילת שחודרת אל מי האגם, סביבה בתי קפה ומסעדות, ובקצה הדרומי שלה נמצאת מסעדת הדגים המפורסמת של עין גב.

עם הילדים: הפסקה בטיול אפשר לערוך ב'נגריה של סבא', מקום לעבודה יצירתית של ילדים בעץ, מסלול משחקי הפעלה מעץ במקום, 054-5658821.

לחובבי הבשר: 'מרינדו' מסעדת בשרים, קצביה, חנות מעדנים, יינות וכל מה שאתם זקוקים לו לארוחה בצימר או בטבע. במקום פועלת גם מסעדה. פתוח כל השבוע. מרינדו בעין גב 04-6658555.

תכניות נוספות לטיולי סוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי

 

  • Ad
  • Ad
  • Ad
    שינוי גודל פונט
    ניגודיות