Ad

טיול לסופ"ש: אל חירבת א-טוויל

לא צריך לנסוע רחוק: כמעט בצמוד לעיר מודיעין נמצאת פינת חמד מוריקה ופורחת ומקום מושלם לפיקניק חורפי
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בימים אלה של שלהי החורף אין בהכרח צורך להצפין או להדרים עד לקצות הארץ כדי לחזות בנופים מרהיבים, היות שהמדינה כולה פורחת וגם המקומות הבנאליים ביותר במרכז הארץ מכוסים בפרחים בשלל צבעים.

 

 

בפרברי מודיעין-מכבים-רעות, למשל, ניצבות מספר גבעות שמכוסות כעת בצמחיה ירוקה שמנוקדת בפרחים צבעוניים מרהיבים, ומקושטת בפריחת עצי השקד.

 

 

על אחת הגבעות נמצאים שרידיו של בית חוה עתיק שנקרא כיום 'חרבת א-טוויל' והשביל שמוליך אליה נחסם לא מכבר בשער ברזל שמונע את כניסת כל סוגי הרכב, כולל ג'יפים.

אבל בואו לא נתעצל ונלך 300 מטרים ברגל, ובדרך נהנה ממה שנראה כמו פיסת נוף אחרונה בשיפולי העיר שאליה עדיין לא הגיעו ידי היזמים והבנאים.

באזור כולו משולב נוף של גבעות עם טראסות, בורות מים, סלעים ושבילים שחורצים בכל היופי הזה ומוליכים אל ראשי הגבעות.

מספר עצי דקל, שקד ושיזף מזכירים לנו שעד לפני כמה עשרות שנים התקיימה כאן חקלאות, ומשמאל, בראש הגבעה, ניצב מבנה הרוס שנבנה במקור מאבנים מסותתות.
חזית המבנה פונה מזרחה, אבל ככל שניסינו לברר לא מצאנו תיעוד מבוסס לתקופה שבה הוא נבנה או אפילו לתושבים שישבו בו.

מה שברור מעל לכל ספק הוא שכל האזור הזה היה מיושב עוד מן התקופה הכלקוליתית ובתקופה הכנענית, וכן לכל אורך ההיסטוריה היהודית, הביזנטית והמוסלמית של ארץ ישראל.

 

 

לצד המבנה נמצאת שוקת חצובה באבן ואחד השבילים מטפס אל הגבעות האחרות שמסביב, בהן "גבעת הברושים", וממשיך אל תצפית נוף מרהיבה אל עמק איילון.

במבנה עצמו ניכרים שרידיה של מכלאת צאן קטנה ולצידה באר מים גדולה, עגולה ומדופנת. הבאר עמוקה, ועל אף שהיא מוקפת בגדר מדולדלת זהו רק אחד מתוך מספר גדול של בורות שפעורים מסביב ולא כולם מסומנים – לכן חשוב מאד להיזהר ובעיקר להשגיח על ילדים.

שמענו שמועות מטרידות מאד לגבי אפשרויות הפיתוח של המקום, אחת מהן היא שמתוכננת לקום כאן שכונה חדשה – וזה כמובן יהיה עצוב מאד.

מנגד, אפשרות אחרת היא שהאזור כולו יוכשר בתוך פארק אזורי גדול, וזאת כמובן אפשרות הרבה יותר קוסמת לטעמנו.

 

 

כך מגיעים: מכיוון מערב נוסעים על כביש 431 לכיוון העיר מודיעין, ובכניסה לעיר פונים ימינה (דרומה) אל שדרות החשמונאים. בצומת המרומזר פונים שמאלה לשדרות בגין וממשיכים מזרחה (משמאל נמצא פארק עירוני).
ממשיכים עד לכיכר בגין שבה הכביש פונה שמאלה (צפונה). הגעתם למקום.
מצד שמאל נמצאת הכניסה לחניון ביה"ס עמית, ובסביבה הזאת יש להחנות את המכוניות.

הולכים רגלית מן הכיכר מזרחה על השביל, עוברים את המחסום וממשיכים לאורך כ-300 מטרים עד לגבעה. מימין נמצאת גבעה פורחת ומעוטרת בעצי שקד.

צילומים: דובי זכאי

הצעות נוספות לפעילויות סוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי

  • Ad
  • Ad
  • עוד באתר

    Ad
    שינוי גודל פונט
    ניגודיות