Ad

טיול לשבת: עמק המעיינות

אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בתקופת המשנה נקרא עמק בית שאן, שבו נובעת כמות המים הרבה ביותר בישראל, "פתחו של גן עדן". כיום מותג האזור תחת כותרת מודרנית אבל המים נפלאים כמו תמיד, ומזמינים לשכשוך צונן

תושבים רבים בבית שאן לא אוהבים את השם החדש שגזרה עליהם המועצה האזורית: 'עמק המעיינות'. תושבים אלה טוענים שבכך לא רק שהפקיעו מהם את השם המקורי, אלא גם את המעיינות הרבים שסביב העיר, אשר הפכו לנחלת הכלל.

מצד שני, קשה להתכחש לעובדה שבזכות המועצה סלולה כעת דרך טובה סביב המעיינות, הסביבה נקיה ומתוחזקת, ונחל הקיבוצים זורם, צלול כבדולח ונקי מפסולת.

בתקופת המשנה העניקו אבותינו לעמק בית שאן, השופע מים, את הכינוי "פתחו של גן עדן", ובמפות השונות, בעברית, הוא נקרא 'עמק בית שאן-חרוד'.

העמק השליו נח, שוקק מים, בין רמות יששכר לבין הגלבוע והירדן, ומן התפר העדין שבין מישורי העמק לבין מורדות הגלבוע נובעים מעיינות רבים: עין חרוד, עין מודע, עין עמל, עין שוקק ואחרים.

לפי הנתונים שמפרסם לקסיקון "מפה" של ארץ ישראל – עמק המעיינות הוא האזור שופע המים ביותר במדינה – עם כחמישים מיליון מטרים מעוקבים בשנה.

תעלות המים בעמק בית שאן
תעלות המים בעמק בית שאן

יודעי סוד, רובם מקרב תושבי האזור, מכירים גם מעיינות קטנים ונסתרים מן העין והם טובלים בהם בשקיקה בימים חמים.

בשנים האחרונות מותג 'עמק המעיינות' כמותג תיירותי, והוא אכן מושך אליו תיירים רבים. למרות זאת, למרבה מזלנו, הכניסה אל המעיינות עצמם, עין שוקק, נחל הקיבוצים, ועין מודע, לא כרוכה בתשלום.

הגישה אליהם, לעומת זאת, היא סיפור מעט שונה: אפשר להגיע אל המעיינות עם הסעה בתשלום, וזאת עוברת במקום אחת לשעה, או ללכת ברגל (הליכה ארוכה יחסית), או לשכור רכב חשמלי או אופניים, בתשלום כמובן.

בעבר נשמעו תלונות של מבקרים אודות פרק הזמן הקצר שבו ניתן לשכור את הרכב החשמלי, ולגבי שעות הפתיחה של המעיינות. אולם אלה ברובן טופלו, שעות הפתיחה הוארכו, וגם משך זמן ההשכרה של הרכב החשמלי הוארך.

חשוב לזכור, עם זאת, שבמעיינות לא פועלים שירותי הצלה והשחייה בהם היא על אחריות המטייל.

למי שמבקר באזור מומלץ מאד שלא לפסוח על תופעת טבע מרתקת: כאשר הערב יורד מתכנסים בעמק מינים רבים של ציפורים ועשרות להקות של בעלי כנף: שרקרקים, תורים, בזים, סיקסקים, דוכיפת, שלדג גמדי ועוד. בעיניי, כוכבת מצעד העופות היא התנשמת חמורת הסבר, עוף דורס אשר תורם תרומה גדולה כשהוא מבצע הדברה ביולוגית של נברנים למיניהם בשדות העמק. לחובבי בעלי חיים בכלל, וציפורים בפרט, מומלץ להגיע אל מתחם צפרות כפר רופין.

הנה מספר נקודות חן מומלצות:

עין נזם :מעין צמוד לגדר הקיבוץ שדה אליהו. המעיין מכונה בפי תושבי המקום "חונזיר", ובני הקיבוץ הפכו אותו לסוג של בריכה פרטית שלהם. הקרקע סביב המעיין בוצית ולא מזמינה, אבל המים צוננים וראויים.
לא רחוק ממקור המים צומחת חורשה מצלה של עצי פאולוניה. קשה להגיע לשם, אבל מאד מומלץ. הכניסה, כאמור, חופשית.

עין נזם
עין נזם

כך מגיעים: מצומת עין הנצי"ב נוסעים מזרחה על כביש 6678, עוברים את הכניסה לקיבוץ שדה אליהו ופונים ימינה כ-800 מטרים אחרי הקיבוץ, אל דרך עפר (סימון שביל כחול) שממנה פונים שוב ימינה לשביל. בהמשך, במזלג שבילים בוחרים בדרך הימנית ועצי הפאולוניה ניצבים ממש מולכם, ליד המעיין והבריכה.

עין אברהם: מעיין לזכרו של אברהם הבר, חבר קיבוץ טירת צבי, שנהרג בסמוך לנקודה זו בשנת 1948. המעיין נובע מדרום לקיבוץ טירת צבי, וצמוד לתל שלם (מפת טיולים ובסימון שבילים מס' 3)

עין אברהם
עין אברהם

עין שוקק: קסמו של המקום בצבע הטורקיז של המים, וסביבו נטועה חורשת אקליפטוסים קטנה ומצלה. המים צלולים, ועשירים בדגיגים קטנים שנושכים בעדינות (לא יותר מדגדוג) את כפות הרגליים. עומק המים כמטר, קשה לעמוד בפיתוי ולא לקפוץ לתוכם, אז בזהירות.

כך מגיעים: אם לא שכרתם רכב חשמלי תיאלצו להמתין להסעה אשר יוצאת בכל שעה עגולה ממרכז אתר 'עמק המעיינות', או לשכור אופניים. ההליכה למקום בחום היום קשה, ארוכה ומתישה.

עין מודע: אחד המקומות היפים בעמק המעיינות. בריכה ענקית וצוננת בעומק מים של מטר וחצי. אפשר להגיע ברכב חשמלי שכור, בהסעה המקומית או באופניים, ואפשר גם לחנות במחסום ליד רשפים, ומשם לצעוד למרחק של כ-500 מטרים .

תעלות המים: חלק משדות העמק מושקים באמצעות מערכת מסועפת של תעלות, אמות וסכרים, כך שתעלות מים רבות חורצות את העמק ומזרימות בו זרם נעים מאד לעין של מים צלולים.

תעלות המים לאורך המסלול בין המעיינות
תעלות המים לאורך המסלול בין המעיינות

רוחב תעלה טיפוסית כ-70 ס"מ, ואפשר לשבת על שפתה ולטבול את הרגליים במים זורמים וצוננים.

נחל הקיבוצים: אחד המסלולים החביבים על הורים וילדים הוא הליכה ב'נחל הקיבוצים'. זהו נחל איתן, מוכר ואהוב, והוא שופע מים בכל ימות השנה.

נקודת ההתחלה קרובה לחניון המוסדר של 'עמק המעיינות'. אורך מסלול ההליכה במים הוא כקילומטר, ועומקם כמטר-מטר וחצי. המים מגיעים עד לגובה החזה של אדם מבוגר, לכן רצוי להושיב ילדים על גלגל מתנפח, ושהקטנים יצוידו גם במצופי ידיים.

אמנם אין בנחל זרמים חזקים או גלים מפתיעים אבל למי שלא יודע לשחות מאד מומלץ שלא להיכנס אלא לכל היותר לשכשוך בלבד.
בחלקו האחרון של המסלול נמצאות בריכות שכשוך רדודות לצד חורשה מצלה של עצי אקליפטוס ענקיים. גם כאן, הכניסה למים היא באחריות המטייל.

כך מגיעים: מכביש 71 בעמק חרוד פונים בצומת השיטה דרומה אל כביש 669. משם פונים לכיוון גן השלושה (הסחנה), ועוקבים אחר השילוט לעמק המעיינות.

מעיין בעין הנצי"ב
מעיין בעין הנצי"ב

מטיילים שמעוניינים לטייל לאורך המסלול כולו יכולים להשאיר את המכונית בצומת שבפנייה לקיבוץ מסילות (כ-300 מטרים הליכה מהמחסום). הכניסה, כאמור, ללא תשלום.

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.