• Ad
 • טיול לסופ"ש: בשביל השבויים והנעדרים
  בשולי יער בן שמן נטועה חלקת יער נסתרת, מסתורית ועלומה שמנציחה את הנעדרים, מספרת את סיפורם של השבויים ומרימה נס חי ופורח לפעילותה הברוכה של עמותת 'ערים בלילה'
  אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים

  ברגעים אלה מוחזקים 136 ישראלים בשבי ארגוני הטרור בעזה, ובהם ילדים וקשישים, חיילות וחיילים, נשים וגברים שכל רגע חולף מסכן את חייהם ואת בריאותם. במלאת 100 ימים לחטיפתם מוקדש להם טיול סוף השבוע שלנו בתפילה לחזרתם המהירה.

  בנוסף ל'ככר החטופים' בתל אביב, ולגבול עזה, המקום הנכון לשאת בו תפילה כזאת הוא חורש צפוף של עצי אורן שנטוע בשולי יער בן שמן ממערב לעיר מודיעין ומדרום למושב גמזו, כמטחווי קשת מכביש ירושלים תל אביב ומכביש 6.

   

  טיול לסופ"ש: בשביל השבויים והנעדרים

   

  לפני כ-17 שנים נטעה הקרן הקיימת לישראל כ-3,000 עצים בחלקת יער שנקראת יער השבויים והנעדרים, ויש כיום מי שמכנים את היער הזה 'ערים בלילה' על שמה של העמותה שדואגת לרווחת פדויי השבי ומשפחות השבויים והנעדרים.

  החורש הצפוף יוצר אצל המבקרים תחושת מסתורין מיוחדת ליער הזה אשר מתאימה מאוד לנרטיב ויכולה אולי להזכיר לנו, ולו לרגע, את תחושת המחנק וחוסר האונים שחווים כרגע הישראלים החטופים, תחושה שאיתה יכולים להזדהות רק מי שהיו במצבים דומים.

  במהלך כל מלחמות ישראל, ממלחמת העצמאות ועד לשומרי חומות, נפלו בשבי כ-500 ישראלים ורובם שוחררו, ואילו ביום ה-7 באוקטובר לבדו נחטפו כ-260 ישראלים בנוסף לכ-1,300 שנרצחו או נהרגו בקרב.

   

  טיול לסופ"ש: בשביל השבויים והנעדרים

   

  עמותת 'ערים בלילה' הוקמה בשנת 1998 לנוכח התעלמות ארוכת שנים של כל ממשלות ישראל מפדויי השבי וההפקרה שלהם לאחר חזרתם. בעמותה חברים כיום כ-300 פדויי שבי ובני משפחות אשר החליטו לא להמתין לסיוע מן המדינה ולעזור לעצמם, ובין השאר הם עוסקים בעזרה הדדית, קיום קבוצות תמיכה, ייצוג מול משרד הביטחון ופיתוח דרכי טיפול חדשניות שנועדו להקל על סבלם.

  אנדרטת השבויים והנעדרים, שהוקמה בקרחת יער שטובלת כעת בירוק של חורף בלב יער 'ערים בלילה', מנציחה את האנשים שחוו את התופת והיא בנויה מסלעי גרניט, אבן גיר ואבן ירושלמית אשר הובאו לכאן ממקומות שונים בארץ וחוברו זה לזה בשבכת ברזל שמסמלת את סורגי הכלא.

  בנקודה אחת, בצד האנדרטה, בנויה מעין דלת ברזל קטנה ופתוחה שמסמלת את הדרך החוצה, דרך שכולנו תפילה שבקרוב יצעדו עליה כל החטופים בעזה, ויפים דבריו של רבי יוסף קארו לעניין זה: "כל רגע שמאחר לפדות השבויים, היכא דאפשר להקדים, הוי כאילו שופך דמים".

   

  טיול לסופ"ש: בשביל השבויים והנעדרים

   

  חלקת יער השבויים והנעדרים נחנכה בשנת 2007 ומאז התקיימו בה עשרות טקסים ואירועים של עמותת 'ערים בלילה' בנושאי השבי, וגם שם – כמו בכל מקום שבו היו מי שהיטו אוזן קשבת, נשמעו עדויות קשות של מי שחזרו מן השבי ובהן עדויות לעינויים, השפלות, פגיעות פיזיות ונפשיות. חשוב לזכור שכל הישראלים ששבויים היום בעזה חווים ממש ברגע זה את אותן חוויות נוראות.

   

  ממערב לעיר מודיעין ומדרום למושב גמזו, כמטחווי קשת מכביש ירושלים תל אביב ומכביש 6.

   

  כך מגיעים: הדרך אל יער 'ערים בלילה' מתאימה לכל סוגי הרכב אבל לאחר הגשמים האחרונים עלולה להיות בוצית בנקודות שונות. נכנסים אל יער בן שמן בכניסה הראשית מכביש 443, כניסת מצפה מודיעין, ונוסעים דרומה בדרך הנוף הראשית שחוצה את הפארק לאורך סימון שביל ירוק. כעבור כשישה קילומטרים מגיעים אל מעבר נחל ומיד לאחר שחוצים אותו רואים שביל צדדי שמוביל לכיוון האנדרטה.
  ב'וויז': יער השבויים והנעדרים.

   

  הצעות נוספות לפעילויות בסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי.

   

   

   

   

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  טיול לסופ"ש: בשביל השבויים והנעדרים

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.