• Ad
 • מחצבות השיש הנטושות של כרמיאל שוקמו והפכו לאחד הפארקים היפים ביותר בצפון, עם שלושה מפלי מים, עבודות גינון מרשימות, גן ורדים ופינות חמד מוצלות
  אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים

  עשרות רבות של מחצבות פועלות לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, רובן חוקיות, וכחלק מזיכיון ההפעלה שלהן הן משלמות סכום צנוע מאד של כסף לקופת 'הקרן לשיקום מחצבות'.

   

   

  תאמינו או לא, אבל הקרן הזאת מופעלת על ידי תשעה משרד ממשלה, ומטפלת בעשרות הפצעים שפערו מחצבות אחרות בנוף הישראלי עד לשנות ה-70 של המאה הקודמת. הקרן משקיעה בשיקום הנוף, ובמידת האפשר גם בהפיכת המפגע למקום עם ערך שימושי לציבור.
  אחד הפרויקטים היפים של הקרן לשיקום מחצבות החל בשנת 1992 במטרה לאחות פצע שנפער בלב העיר כרמיאל עוד לפני שהישוב הזה הפך לעיר, כאשר פעלו במקום מספר מחצבות לאבן דמויית שיש.

  הקרן מימנה והקימה במקום, יחד עם הרשות המקומית, את "פארק המחצבות", שידוע גם בשם 'פארק הגליל', והאטרקציה המרכזית בו היא בריכת מים עם שלושה מפלים מלאכותיים שסביבה צמחייה עשירה, פינות ישיבה, אמפיתאטרון, מצפה, ומסלול הליכה בין פסלים. פארק הגליל פתוח לציבור והכניסה אליו חופשית.

  העיר כרמיאל הוקמה בשנת 1964 בבקעת בית הכרם, וארבע שנים לאחר מכן קיבלה מעמד של עיר פיתוח. בשנותיו הראשונות של הישוב נמצאו המחצבות בפאתיו, ולמרות שהעבודה בהן הופסקה עם הקמת העיר – במהלך השנים נבנו שכונות חדשות, העיר "התקרבה" למחצבות והן הפכו למפגע ופצע פעור במרכז הישוב.

   

   

  בעת שיקום המחצבות, והפיכתן לפארק, ניצלו המתכננים היטב את הטופוגרפיה המלאכותית שנוצרה בתוכן, וכך, לדוגמא, נותרו באתר גושי שיש ענקיים שכאילו קפאו במקומם ביום שבו הופסקה בו העבודה. הגושים החצובים חלקית משווים כיום למקום מראה ייחודי ורב הוד.
  הפארק, שנפתח לציבור בשנת 2000, בנוי על שטח מרשים של כ-90 דונמים, ובין השאר נשתלו בו 30,000 צמחי נוי ויותר משלושת אלפים עצים, בהם עצי זית, שקד ותות. הגיאוגרפיה של המחצבה, ומדרגות הסלע, נוצלו להקמת הטרסות עבור אמפיתיאטרון עם 800 מושבים, ונבנו גם גשר שתלוי מעל "קניון" מלאכותי בעומק של כשישה מטרים, ושביל שמוליך אל 'מצפה ארבעת הרוחות' שממרומיו נשקף הנוף המרהיב של הסביבה. אחד החלקים המרשימים בפארק הוא גן ורדים שמשתרע על שטח של כשישה דונמים, ובו שתולים על גבי טרסות כ-4,000 שתילי ורדים מזנים שונים שפורחים בצבעים מרהיבים.

  חלקה התחתון של החציבה נוצל כבריכת נוי גדולה שלתוכה הובאו צמחי מים רבים ודגי נוי, ומעליה נישא מצוק סלע גבוה שממנו נשלחים, מגובה של כעשרה מטרים, שלושה מפלים שמזרימים מים אל תוך הבריכה. כמובן שאלה לא מפלים אמיתיים אלא בעצם סוג של מזרקה, אבל מכאן נובע גם היתרון שלהם: בארצנו השחונה אפשר ליהנות ממעט מאד מים זורמים, ועוד פחות פלגים איתנים שזורמים גם בחודשי הקיץ, אבל "מפלי כרמיאל" מוזרמים כל השנה ומצננים את החום גם בשיא הקיץ הישראלי.

  כך, במרכז עיר ואם בישראל, כמטחווי קשת מבית העירייה, קיים פארק ענק, נקי ומסודר עם מפלי מים, שבילי הליכה נעימים, עצי נוי ובוסתן, נוף מרהיב ושקט גלילי.

   

   

  הפארק מטופח, למרגלות חלק מן העצים והשיחים הוצבו שלטי הסבר שמתארים כל אחד ואחד מהם, יש פינות ישיבה מוצלות שבהן אפשר למצוא מחסה מפני השמש הקופחת, ויש גם מתקני משחק לילדים. חלק מן הפארק הוקצה להנצחת בני העיר שנפלו במלחמות ישראל, ובו נשתלה חורשה שבה נטוע עץ לזכר כל אחד מן החללים, ולצידו לוח עץ שעליו חרוטים שמו ותאריכי הולדתו ונפילתו. בנוסף הוצבו גם שלוש אנדרטאות לזכר הנופלים.

  מידי פעם עורכת העיר כרמיאל פסטיבל פיסול שבו משתתפים פסלים מן הארץ ומחו"ל ובסופו נוספים לפארק פסלים נוספים, כך שגם אם ביקרתם במקום לפני אי אילו שנים תגלו בו פסלים חדשים בביקורכם הבא.

   

   

  פארק הגליל פתוח כל ימות החל בשעה 07:00 ועד 21:00, אסור להדליק בו אש (לא "לבנות" עליו כמקום ל"מנגל" ואסור להכניס אליו בעלי חיים.

  כך מגיעים: נוסעים על כביש עכו-צפת (כביש 85) ופונים דרומה בצומת כרמיאל מערב אל כביש 784. כעבור מעט יותר מקילומטר פונים ימינה לפי השילוט לכרמיאל, ואז שמאלה ברמזור אל שדרות נשיאי ישראל, למרחק של קצת יותר מ-500 מטרים. ממשיכים לכיוון בניין העיריה, ומוצאים חניה סביב שדרות קק"ל. לפארק עצמו יש מספר כניסות, לכן אפשר לבחור בכניסה הנוחה ביותר בהתאם למיקום החניה שמוצאים.

  הצעות נוספות לפעילויות בסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  טיול לסופ"ש: אל מפל המים של כרמיאל

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.