Ad
נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

שוכרים רכב בחו"ל או מצטרפים לטיול נהיגה? כדאי להכין כמה דברים מראש ולתכנן את הנסיעה בהתאם, וכדאי להכיר את כללי הנהיגה השונים בכל מדינה
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עונת הנסיעות בעיצומה ורבבות ישראלים מתכננים לשכור רכב ולנהוג בעצמם במדינות שונות ברחבי העולם. במדריך זה נכסה את הדברים שחשוב לדעת לגבי נהיגה בחו"ל, ועדיף להתחיל להשתמש בו כבר כעת – הרבה לפני הנסיעה עצמה – כדי להתארגן בהתאם לפני שיוצאים מהארץ. כבונוס יש גם כמה טיפים חשובים לגבי עצם הנהיגה.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

 

תחומים עיקריים שחשוב להיות מוכנים לקראתם עוד לפני שמזמינים טיסות ומקומות לינה הם תוקף וקבילות רישיון הנהיגה הישראלי (כמו גם התאמתו לכלי רכב שונים), חוקי תנועה ייחודים למדינות שונות, ביטוח, הגנה מפני גניבות מהרכב ושל הרכב, זיהוי הונאות, וטיפול במצבי חרום.

דגש חשוב לשוכרי רכב בחו"ל: כדאי להכין את כל מה שקשור בהזמנת רכב ובנהיגה עצמה עוד לפני שמזמינים בתי מלון ושירותי תיירות אחרים וזאת משתי סיבות. ראשית, מפני שמדובר בהתעסקות קצרה ופשוטה יחסית, ושנית, מפני שאם משום מה לא תעברו את המשוכה הזאת תצטרכו לתכנן את התחבורה ואת החופשה כולה בדרך אחרת.

רישיון נהיגה

אחת הפדיחות האדירות של משרד התחבורה ומשרד החוץ בישראל היא שנים ארוכות של חוסר יכולת לקדם ולחתום על הסכמי הכרה הדדית ברישיונות נהיגה. המשמעות, מבחינתנו, היא שאחרי שלושה ניסיונות כושלים של משרד התחבורה לעצב לישראלים כרטיס פלסטיק שיכיל את כל המידע שחייב להימצא על רישיון אירופאי – הרישיון שלנו לא מוכר כמעט באף מדינה בעולם.

הסאגה הזאת נמשכת יותר מ-30 שנים, כבר בשנות ה-90 התחייבו פקידי משרד התחבורה לוועדות הכנסת להסדיר את הנושא, ומדובר בחלמאות יקרה מפני שמשרד התחבורה שלנו שרף לחינם עשרות מיליוני שקלים ואף השלים עיצוב שלישי של הרישיון רגע לפני שאירופה אימצה רישיון נהיגה אחיד חדש…

 

בשורה תחתונה, על אף שמשרד התחבורה פרסם בשעתו רשימה של 23 מדינות שבהן אפשר לנהוג עם רישיון ישראלי כמעט אף אחת מהן לא חתמה עם ישראל על הכרה הדדית. לאחרונה, בעקבות ביקור של שרת התחבורה מירי רגב ופמלייתה במרוקו, אמור היה להיחתם עם מרוקו הסכם כזה. אבל עד שתפורסם הודעה רשמית שמאשרת שזה בוצע אנחנו לא היינו לוקחים את הסיכון.

חשוב להיזהר: מבחינה מעשית, למרות שהרישיון הישראלי לא מעוצב כמו האירופאי אפשר לשכור איתו רכב כמעט בכל מקום בעולם. זה מפני שיש עליו כיתובים באנגלית וצוותים של חברות השכרה לא מכירים את ההסכמים שעליהם ישראל חתומה. אבל יש שתי בעיות. ראשית, תמיד עלולים ליפול על הפקיד שלא יקבל את הרישיון הישראלי וחבל לקחת סיכון. שנית, ללא רישיון בינלאומי בתוקף עלולות, במקרה של תאונה, להתפתח בעיות משפטיות מול חברות ביטוח. לזה בוודאי לא כדאי להיכנס ועדיף להיות פיקח ולא רק חכם.

אז במקום לבזבז זמן על צרות שאפשר להימנע מהן מלכתחילה עדיף להשקיע כמה דקות ושקלים בודדים, ולהנפיק רישיון נהיגה בינלאומי. רוב המדינות החשובות בעולם, כולל ישראל, חתומות על שתי אמנות בינלאומיות שנכתבו בשנים 1949 ו-1968. בשתי אלה נקבעה הכרה הדדית ב"רישיון נהיגה בינלאומי" (International driving permit) שבעבר הרחוק אפשר היה להנפיק רק ב'ממסי' והוא היה תקף לשנה בלבד.
כיום אפשר להנפיק רישיון בינלאומי במקומות נוספים ברחבי הארץ והוא תקף לשלוש שנים, כלומר שעדיין מדובר בניג'וס אבל הוא יותר נסבל. עלות ההנפקה זניחה כך שהטרדה היחידה היא להגיע לנקודת הנפקה ולהביא איתכם רישיון ישראלי בר תוקף, ולעמוד קצת בתור. אפשר גם לשלוח מישהו שיוטרד עבורכם וצריך לצייד אותו ברישיון הישראלי שלכם ובייפוי כוח. אי אפשר להנפיק רישיון בינלאומי לנהגים חדשים שטרם קיבלו רישיון קבוע.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

PxHere

תכנון הנהיגה והנסיעה

נוסעים למדינה אחת? מתכננים לעבור בין מספר מדינות? שוכרים רכב במקום אחד וחוזרים לאותו מקום? אולי קרוואן?

כדאי לתכנן את הנסיעה ואת הנהיגה בהתאם ולזכור שגם כאשר מעברי הגבול בין מדינות פתוחים וזורמים עדיין מדובר במדינות ריבוניות עם כללים שונים. לדוגמא, כאשר עוברים את הגבול שבין גרמניה לצרפת, ולהיפך, רוב הסיכויים שהנסיעה תהיה חלקה על אף שקיימת אפשרות לבדיקה רנדומלית בכניסה למדינה. אבל כאשר עוברים בין גרמניה לאוסטריה ומתכננים לנהוג על כבישים מהירים צריך לשלם סכום צנוע ולרכוש מדבקת מס שאותה יש להדביק על השמשה הקדמית. הקנס למי שנתפס בלי מדבקה כזאת יכול להיות כ-150 אירו.

גם כאשר עוברים בין גרמניה לשוויץ צריך להצטייד במדבקה דומה, שוויצרית כמובן, אבל במקרה הזה גם יוצאים משטח האיחוד האירופאי לכן, למשל, רצוי לא להעביר כמויות מסחריות של סיגריות או אלכוהול.
כמובן שכל אלה הן רק דוגמאות שנועדו להדגיש את הצורך בתכנון מראש של המסלול, ויש לכך עוד שתי סיבות חשובות. ראשית, כמי שמגיעים מפרובינציה קטנה שאי אפשר לנהוג בה ברצף במשך יותר מיום אחד בין שתי הנקודות המרוחקות ביותר – לישראלים קצת קשה לפעמים להעריך מרחקי נסיעה במדינות זרות. מה שנראה כמו מרחק קטן על המפה עלול לדרוש שעות ארוכות של נהיגה על כבישים פריפריאליים, ואם החופשה קצרה זה עלול לחבל בה.
שנית, בין מדינות שונות באירופה ישנם הפרשים גדולים של מחירי הדלק, וזה עלול להצטבר לסכום גדול אם הקילומטראז' המתוכנן גדול בהתאם.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
leio-mclaren -unsplash

 

מסלול הנסיעה ומספר הנוסעים והמטען שלהם צריך להשפיע גם על בחירת הרכב המתאים. עלות השכירות של מכוניות קטנות וחסכוניות בדלק לא תמיד יותר נמוכה משכירת מכונית גדולה יותר, ומצד שני לא תמיד כדאי לבחור בזוללת דלק גדולה אם בסופו של דבר שורפים את כל הדלק בחיפוש מקום חניה בעיר.

נקודה אחרונה: במקרים רבים משתלם יותר לקחת ולהחזיר רכב שכור בנמל תעופה מפני שזה חוסך את עלות התחבורה למקום הלינה, אבל כדאי לשים לב אם יש גם מקום חניה סמוך ומה התוכנית לתחילת הפעילות. אם ממילא נשארים בעיר – אפשר לתאם שכירת רכב ליום או יומיים מאוחר יותר ולאסוף אותו בעיר או לחזור לשדה התעופה ולאסוף משם.

את שלב התכנון צריך לסכם כך: רישיון נהיגה בינלאומי יש? יש. מסלול נסיעה יש? יש. רעיון לגבי גודל הרכב והתאמתו לנסיעה יש? יש. ומה לגבי סוג המנוע ותיבת ההילוכים?

בשנים האחרונות גם האירופאים בוחרים יותר ויותר בתיבות אוטומטיות אבל רוב כלי הרכב הבסיסיים של חברות ההשכרה הם עם הילוכים ידניים, וזה נכון גם לגבי המזרח הרחוק ודרום אמריקה. בצפון אמריקה כבר שכחו מה זאת תיבה ידנית. מי שמעדיף תיבה אוטומטית ונוסע לאירופה יוגבל מעט על-ידי ההיצע ויצטרך לבחור ברכב יותר גדול ויקר. אם מתכננים נהיגה של כמה אלפי קילומטרים באירופה עדיף לבחור במכונית עם מנוע דיזל מפני שתצרוכת הדלק נמוכה בכ-20-30%.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere

 

ביטוח

עלות ביטוח הנסיעות האישי לחו"ל זניחה יחסית לשקט הנפשי שהיא מעניקה, וחלק מן החברות מציעות גם הרחבות שמכסות את ההשתתפות העצמית בהשכרת רכב. ברוב המקרים זה משתלם וכדאי לדעת על זה ולעשות חשבון נכון.

ישנם סוגים שונים של ביטוח רכב – גוף, צד שלישי וביטוח רכוש – חלקם, כאמור, כלולים בפוליסות ביטוח חו"ל וחלקם מונפקים על-ידי חברות השכרת רכב או על-ידי ספקי הזמנות של חברות כאלה. כדאי, כאמור, לבדוק את הביטוחים המשפחתיים ואת ביטוח הנסיעות כדי לוודא שלא מבצעים כפל ביטוח. זה חשוב מפני שתעריף יומי של ביטוח רכב עלול להיות יקר יותר מתעריף ההשכרה עצמו, וזה לא מקרי.

רוב השכרות הרכב של תיירים בעולם מוזמנות באינטרנט באמצעות מנועי חיפוש שעובדים על מאגרי הצעות של חברות השכרה או מוזנים מהם – וכולם נלחמים על המקום הראשון ב"חיפוש לפי מחיר". הרבה חברות, לכן, מציעות דמי השכרה נמוכים ודמי ביטוח גבוהים.

נקודה חשוב מאד: סכום ההשתתפות העצמית בפוליסת ביטוח רכב שכור עלול להיות גבוה ביותר ולכן יש מעין "ביטוח לביטוח" – עלות נוספת שמבטלת או מפחיתה את גובה ההשתתפות העצמית. ברוב המקרים אפשר לבטח ביטוח כזה בחברה חיצונית ולחסוך לא מעט כסף.

בלי קשר, לפעמים נדמה שסוגי ביטוח שמוצעים לשוכרים מנוסחים בדרך שנועדה לבלבל או לפתות לרכוש כיסויים כפולים ומכופלים וזה מחזק את הצורך לסגור דברים כאלה כמה שיותר זמן לפני הנסיעה, ולא ברגע האחרון או בלחץ בסניף שבו אוספים את הרכב. חשוב בעיקר לשים לב ל"אותיות הקטנות" בהסכמי ההשכרה והביטוח.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

marc-kleen-unsplash

הזמנה מראש

כמו לגבי טיסות ומלונות – ככל שמזמינים זמן רב יותר מראש אפשר להשיג דילים טובים יותר. כדאי לבחור באפשרות להזמנה ללא דמי ביטול כך שאם תזדמן עסקה טובה יותר ברגע האחרון אפשר לבטל את הקודמת.

חברות השכרה לא מתחייבות לדגם ספציפי אלא לקטגוריות גודל, והן משתדלות למקסם את הניצולת של צי הרכב שלהן. הן מעדיפות להוריד תעריפים גם על כלי רכב גדולים ואטרקטיביים כי עדיף להן לקבל משהו מאשר להביט ברכב שעומד במגרש. בכל מקרה, ככל שאפשר להתגמש יותר בסוג הרכב (גודל, סוג מנוע, תיבת הילוכים) כך סביר שתמצאו דיל אטרקטיבי יותר.

מצד שני, המחיר הנמוך ביותר לא בהכרח מייצג את עסקת השכרת הרכב הטובה ביותר. חשוב לקחת בחשבון את הוצאות הדלק (בנזין, דיזל) ובעיקר לשים לב ל"מוקשים" כמו הגבלת קילומטראז', שעות איסוף והחזרה, תוספת עלות להחזרה בנקודה שונה מנקודת האיסוף, תנאי שימוש בדלק (למשל, יש הסכמים שמחייבים תשלום על מיכל דלק מלא גם אם לא מנצלים את כולו), ועוד.

חלק מן ההצעות כוללות אפשרות להוסיף נהג ובאחרות זה כרוך בתשלום נוסף, ברוב המקרים התעריף מזנק כאשר הנהג צעיר מתחת לגיל 25 או 21 (יש חברות שלא מציעות אפשרות כזאת בכלל), ולכל חברה יש מדיניות תמחור שלה בנוגע לתוספות שונות כמו מושבי בטיחות לפעוטות.

 

 

איסוף רכב שכור

לפני שמגיעים לנקודת איסוף הרכב יש להיות מצוידים בכרטיס אשראי בינלאומי, דרכון, רישיון נהיגה ישראלי ורישיון נהיגה בינלאומי. לא מזיק לשמור גם העתק של הזמנת הרכב ותנאי ההזמנה.

יש חברות שבמעמד האיסוף נוהגות להציע סוגים שונים של ביטוחים וזה עלול לבלבל, לכן טוב להגיע מוכנים – כאמור. מצד שני, לא כדאי לפסול מראש שירותים אחרים שמוצעים. למשל – ברוב מדינות אירופה ובצפון אמריקה יש כבישי אגרה ורבות מחברות ההשכרה מציעות, תמורת תשלום נוסף, מכשירי זיהוי אלקטרוניים למעבר מהיר בעמדות תשלום. כדאי לבחור באפשרות הזאת מפני שזה חוסך זמן בעמדות התשלום ולפעמים גם התעסקות עם כסף קטן.

במעמד קבלת הרכב חשוב לבדוק אותו, בעיקר לגבי פגיעות פח. יש חברות השכרה שמתפרנסות לא רע מנזקים שנגרמים לשוכרים במהלך ההשכרה, ואם אפשר "למכור" את אותו נזק יותר מפעם אחת – מה רע?

לכן, בעת איסוף הרכב חשוב לעבור ולתעד בצילום בטלפון כל שריטה ופגיעת פח בגודל של יותר ממטבע (או לשאול את המשכיר מה גודל הפגם המינימלי שנלקח אצלם בחשבון). חשוב שמוסר הרכב יכתוב בטופס שעליו תחתמו כיהן נמצאו פגיעות.

לפני החזרת רכב יש לזכור לתדלק אותו (אלא אם מחיר ההשכרה כולל מיכל מלא) אחרת תחויבו בחיוב מופקע, ומאד חשוב להחזיר רכב נקי, לאו דווקא שטוף אבל בוודאי נקי, אחרת תחויבו גם בהוצאות ניקוי.
לא מזיק להיות חשדן ולוודא שמי שמקבל מכם את הרכב הוא עובד של חברת ההשכרה ולא סתם מישהו שזקוק לרכב מתודלק. בכל מקרה בעת החזרת הרכב כדאי לתעד אותו בצילום עם הטלפון, ולעבור סביבו עם נציגי חברת ההשכרה. אם התיעוד לא יועיל הוא בטח לא יזיק.

זה מביא אותנו לנקודה האחרונה בהקשר זה: שמרו ניירת ומסמכים. כאשר אוספים ומחזירים רכב שכור מקבלים ניירת. כדאי לשמור אותה לפחות למשך כמה שבועות ולוודא שלא חויבתם על דבר מה שלא סוכם מראש. כדאי לבדוק את חיובי האשראי בימים ובשבועות שלאחר החופשה כדי לוודא שלא נגבו מכרטיס האשראי חיובי יתר.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת

alex-jumper-unsplash

 

כבישי אגרה וניווט

כחלק מתכנון הנסיעה כדאי להחליט אם להשתמש בדרכים מהירות או אזוריות, וזה תלוי באופי הנסיעה ומטרתה ובמרחקים. דרכים מהירות – בתשלום או ללא תשלום, מאפשרות לגמוא מרחקים גדולים במהירות ובביטחון, אבל הן מנותקות מן ההוויה האמיתית של הארץ, מן הטבע ומן האוכלוסיה המקומית. החוויות המהנות באמת נצברות בנהיגה על כבישים פריפריאליים, אבל כאשר צריך להגיע למקומות מרוחקים זה עלול להיות לא יעיל.

תדלוק בתחנות דלק לצד כבישים מהירים כמעט תמיד יהיה יקר יותר מאשר בסביבה כפרית או בשולי ערים. זה חסר משמעות בנסיעות קצרות אבל נצבר להפרש משמעותי ככל שהקילומטראז' רב יותר.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere

 

רובנו רגילים לנווט עם 'וויז', והאפליקציה הזאת פעילה ברוב מדינות העולם, אבל כדי להשתמש בה מבלי להיתקע צריך להיות מצוידים גם בחבילת גלישה סלולרית נדיבה. אפשר לקנות חבילת גלישה מן המפעילים המקומיים בארץ או בחו"ל, ולטלפונים שתומכים בסים וירטואלי אפשר לקנות חבילות גלישה הרבה פחות יקרות מחברות שמוכרות שירותי e-SIM.

רוב חברות ההשכרה מציעות לשכור מכשירי ניווט, וזאת אפשרות טובה, אלא שמעבר לצורך לדאוג, אול גם לבטח, מכשיר אלקטרוני נוסף – זה לא בא בחינם. מי שמעדיף לנווט ללא אינטרנט או עם תוכנות ניווט אחרות יכול למצא שפע של כאלה במרחבי הרשת, ואם מורידים אפליקציות עדיף לעשות את זה מראש, בארץ, או במקום שבו יש תקשורת WI-FI יציבה. על הדרך אפשר להוריד גם אפליקציות של מדריכים או המלצות.

 

כך נוהגים בחו"ל

הבריטים הצליחו לשגע לא מעט מדינות בעולם – מבריטניה הגדולה ועד יפן, מהודו ועד אוסטרליה, ואפילו את קפריסין – ולגרום להם לנסוע בצד הלא נכון של הכביש. לא מעט נהגים עשויים למצוא שזה מבלבל, אבל כמעט כולם מתרגלים מהר מאד להגה ימני ולכניסה לכיכר עם כיוון השעון.

חוץ מן ההבדל המשמעותי הזה ברוב המדינות כולם רוצים לחזור הביתה בשלום וזה אומר לא לשתות אלכוהול לפני או בזמן נהיגה, לא לדבר בטלפון סלולרי ולכל הפחות לא להחזיק אותו ביד, לא לעבור על המהירות המותרת וכיוצא באלה רעיונות הגיוניים למדי.

יחד עם זאת כדאי לבדוק מראש אם במדינת היעד שלכם יש גם דגשים ייחודיים כמו בצרפת ובספרד, שם – אם נתקעים בצד הדרך וממתינים לחילוץ חייבים להציב שני משולשים (!), אחד בקדמת הרכב ואחד מאחוריו. בצרפת נדרש שברכב יהיו מספיק אפודים זוהרים לכל נוסעי הרכב, ולעומת זאת בספרד אין חובה כזאת אבל מי שנמצא מחוץ לרכב חייב ללבוש אפוד זוהר. בצרפת חייבים לנהוג עם שתי ערכות חד-פעמיות לבדיקת שכרות: אחת כדי להדגים בפני שוטר שהנהג לא שיכור, והאחרת כדי שלא לנהוג בלי ערכה כזאת, כמתחייב בחוק.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere

 

באיטליה, לעומת זאת, ישנם אזורי תנועה מוגבלים מיוחדים (ZTL) במרכזי הערים, שבהם מותר רק לתושבים מקומיים לנהוג והכניסה אסורה על אחרים. ברוב מדינות אירופה, ודאי בסקנדינביה, חייבים לנהוג גם במשך היום עם אורות דרך דולקים, ובכמה מדינות באירופה אסור לחנות או לעמוד למשך מספר דקות עם מנוע מונע וחייבים לכבות אותו.

ברוב מדינות אירופה ובצפון אמריקה יש חוקי תנועה שונים מאלה שנהוגים אצלנו – למשל בעת פניה שמאלה ברמזור ירוק שבה חייבים לתת זכות קדימה לרכב שבא ממול, או פניה ימינה שמותרת במדינות שונות גם ברמזור אדום. מתכוונים לנהוג במדינה שאינכם מכירים? גוגל קצר עם שם המדינה ו"חוקי תנועה" יפרוש בפניכם את רוב הניואנסים שחשוב להכיר.

 

מנטליות נהיגה

כל מי שנהג בנאפולי, איטליה, יצליח להסתדר בכל מקום אחר באירופה, אבל מי שינהג בצפון גרמניה כמו איטלקי מנאפולי (או כמו ישראלי עצבני) צפוי במקרה הטוב למבטים זועפים ובמקרה פחות מוצלח לבירור עם המשטרה המקומית.

רוב מדינות אירופה התמכרו בשנים האחרונות לרווחים הקלים של מצלמות מהירות, בחלקן – למשל שוויץ ואוסטריה, אין אפילו "שולי ביטחון" והאכיפה היא כבר מחריגה של קמ"ש בודד מעל המותר, אבל מצד שני ברוב המדינות באירופה מוצבות המצלמות במקומות שבאמת חשוב להקפיד על מהירות הנסיעה – למשל בתוך אזורים מיושבים. מתקרבים לכפר או מקבץ בתים? תפחיתו מהירות גם אם אין שם מצלמה.

אל תלמדו את התושבים המקומיים איך לנהוג, תשתדלו להתאים את עצמכם לנהיגה שלהם ולמנהגים שלהם (למשל – בבריטניה נהגים אדיבים מאותתים זה לזה עם אורות גבוהים כדי לומר שהם נותנים זה לזה זכות קדימה. באיטליה, כמו בישראל, משמעות ההבהוב היא "דיר באלאק!").

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere

 

מרחקי נסיעה

נגענו בנקודה הזאת אבל כדאי להוסיף כמה מילים למשפחות שנוסעות עם ילדים ופעוטות. גם מבוגרים, ובוודאי ילדים, מגיבים באופן מאד שונה לנסיעה ברכב בכלל, ובמיוחד לנסיעות ארוכות. עבור רבים נהיגה במדינה זרה היא כיף טהור ויש מי שזאת חוויה מלחיצה מבחינתו. בכל מקרה צריך לזכור שבנהיגה ארוכה חשוב לשמור על ערנות הנהגים וגם על תעסוקה ועניין לנוסעים.

תכננו מראש את נקודות העצירה להתרעננות ולאכילה ושימו לב שבמדינות רבות מקפידים על שעות עבודה ומנוחה – לכן צריך לתכנן עצירות אכילה בשעות הפעילות של מסעדות. נאלצים לעצור עצירה לא מתוכננת? עשו את זה במקום בטוח ותוודאו שכל הנהגים סביבכם מבינים מה אתם עושים.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere

 

חניה וגניבות

גניבות רכב וגניבות מרכב הן לא המצאה ישראלית וגם דרכי ההתגוננות מפניהן לא שונות בחו"ל מאשר בארץ. במידת האפשר עדיף לחנות במקומות מוארים ובחניונים ציבוריים, לא להשאיר חפצים ברכב, ובוודאי שלא להשאיר חפצי מערך ומסמכים. חשוב לשמור עותקים מצולמים של דרכון, רישיונות הנהיגה וכתובות חשובות.

במקרה שכל זה לא עזר ונפלתם קורבן לנבלות חייבים להגיש תלונה במשטרה המקומית ולשמור עותק של התלונה עבור חברת הביטוח. בנוסף לעותק פיזי, מצולם, כדאי לשמור גם העתקים דיגיטליים בדרייב, עם גישה מן הטלפון הסלולרי.

יש לכם תובנות וטיפים נוספים לחלוק עם הנוהגים בחו"ל? כתבו לנו אל editor.thecar@gmail.com ונעדכן עבור כולם.

 

נהיגה בחו"ל: כל מה שצריך לדעת
PxHere
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.