Ad

טיול לשבת אל הנרקיס מלך הביצה בפארק איילון

אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הגשמים הראשונים עוררו את הנרקיסים משנת הקיץ שלהם, והם ממלאים ביופיים הריחני את פאתי פארק קנדה שידוע גם כ'פארק איילון'. עליהם הירוקים הגדולים נושאים בגאווה את פריחתם הלבנבנה-צהבהבה מעל גבי משטחי הסלע הגדולים שעוטפים את המדרונות, ובתוך כדי סיור מתגלים גבים קטנים במעטפת הסלעים המוצקה, בליטות וגתות עתיקות שחצובות בסלע. הגשם האחרון מילא את הגבים הללו במים זכים, והעירו לחיים מיני בעלי חיים זעירים שצולחים את השלוליות בהדר מלכותי.

 


גדודי עננים שמשייטים לאיטם גבוה בשמיים משתקפים גם הם במים השקטים, נעלמים לפתע כאשר הרוח מרעידה את משטח המים ושבים למסלולם ברגע הבא. גבעולי הנרקיסים נושאים את פריחתם הגאה והנאה, כתר מלכותי צהוב, והרוח מלטפת ומנידה את הפרחים ברוב חשיבות וכבוד. זהו נרקיס ההר והוא פורח ברוב הוד מתוך הסלע.

משטח הסלע הגדול, מנוקד הנרקיסים, נמצא בחלקו המזרחי של פארק איילון, וכאשר פוסעים משם מזרחה מגלים שביל שפולח את חורש האורנים ומוליך אל משטחי סלע נוספים שגם עליהם פורחים כעת נרקיסים רבים. בקצה העליון של השביל נמצאת עמדת תצפית נוספת, מרהיבה משתי קודמותיה, והיא נקראת "רכס התותחים". כאן, לפני 70 שנים, ניצבו עמדות של הליגיון הירדני וחלשו על האזור כולו עד שנכבשו בישי חטיבת הראל של הפלמ"ח בקרבות עקובים מדם.

 

בעולם ידועים 65 מינים של נרקיסים, רובם בספרד, ורק שניים מהם – נרקיס מצוי ונרקיס סתווי, צומחים גם אצלנו בישראל. הנרקיס צומח מתוך בצל גדול. תחילה הוא משגר כלפי מעלה עלים צרים וארוכים, ולאחריהם צומח גבעול צר לגובה של כ-40 ס"מ, אשר נושא עליו את הפרח המרהיב. לכל פרח שישה עלי כותרת שמקיפים כותרת עגולה שנקראת "עטרה", או 'כתר', בצבע לבן או צהוב.
הנרקיס הוא צמח רעיל, ואכילת חלק כלשהו ממנו – פרחים, גבעול או בצל, גורמת להרעלה ולנזק לאדם. מכאן גם נגזר שמו של הפרח ביוונית, ומשמעותו "חוסר תחושה" או "קהות חושים", מפני שבעבר חשבו שיש לו השפעה מרדימה. הסיפור הידוע אודות נרקיס לקוח מן המיתולוגיה היוונית, ובו העלם היפה 'נרקיסוס' היה מאוהב בדמותו שנשקפה אליו מן המים. נרקיסוס הביט בעצמו ללא הפסקה, מבלי לאכול או לשתות, עד שלבסוף מת מרעב ומצמא והאלים הפכו אותו לפרח.

 

 

נרקיסים גדלים בעיקר סביב מקווי מים – ביצות, שלוליות, וכיסי קרקע שאוגרים מים בין הסלעים. ריכוזי נרקיסים פורחים כעת במספר מקומות ברחבי הארץ, למשל בתל אנפה שבעמק החולה ובשמורת נוב שבדרום רמת הגולן. גם מן הדרום מדווחים על פריחת נרקיסים בנחל חצץ, דרומית לירוחם, ובנחל מסעד ממערב לירוחם. עדכון יומי אודות פריחת פרחי בר באופן כללי אפשר למצוא באתר 'צמח השדה', בכתובת wildflowers.co.il.

עם הילדים: בסוף השבוע הזה אמנם לא צפוי גשם, אבל בעת שיורד גשם אפשר ליהנות ממראות זרימת מים בעמק המעיינות. זהו מסלול לאורך של כקילומטר, ולאורכו ישנה סדרת מפלים קטנים על-גבי שרידים של אמות מים מן המאה השלישית והרביעית, אמות שהוליכו מים אל העיר אמואוס ניקופוליס. המסלול יורד עד סמוך לחורבת עקד. עמיקם, מקק"ל, מדווח שגם שם כבר פורחים הנרקיסים.

כך מגיעים: נוסעים על כביש 1 ויורדים ממנו מזרחה, במחלף לטרון, אל כביש 3. פונים ימינה לפארק קנדה (איילון), ולאחר הפנייה ממשיכים ישר לאורך סימון שבילים ירוק). שני השבילים המרכזיים בפארק מקיפים את 'עמק המעיינות' ואת האגם. ממשיכים בעליה עם הכביש, הוא הופך למשובש ואחר כך לשביל כורכר שמתאים לכל סוגי הרכב, ומגיעים עד לנקודת התצפית. כאן פורחים נרקיסים רבים ואפשר להשקיף מכאן לכיוון מבוא חורון. למתבלבלים: קק"ל 1-800-350-550.

  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad