Ad
טיול לסופ"ש: אל גני מונה

טיול לסופ"ש: אל גני מונה

בעידן שבו כל פיסת אדמה הופכת לשכונת מגורים יש מי שמשתמשים בקרקע המשפחתית כשמורת טבע מיניאטורית דו-שימושית: גם כדי להציע מרגוע למבקרים, וגם כדי להנציח את אבות ואימהות המשפחה
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לצידי הכביש שמוביל לכפר הדרוזי ירכא שבגליל העליון נמתח אזור הומה של קניונים. מגרשים למכירת רכב משומש מעוטרים בדגלים צבעוניים, שורת משחקיות של מתנפחי-ענק לילדים, שלטים שמכריזים על הוזלות מטורפות לפריטי אופנה מבוקשים, חנויות בגדים ונעלים.

 

טיול לסופ"ש: אל גני מונה

 

המוני אזרחי ישראל מגיעים לירכא מצפון הארץ ומרכזה כדי לערוך קניות בזול, והסביבה הומה בהמולה צבעונית וסואנת של מכוניות ורעש. מתוך כל אלה מתפצל כביש קטן ומשובש ומטפס אל מרומי הר שעליו שוכן הכפר הדרוזי ג'וליס. בדרך אליו, כעבור מספר עיקולים בכביש, ניצב שלט קטן ומכריז: 'גני אלמונה – ג'וליס'.

קשת אבן גדולה, עטופה בפרחים צבעוניים, מזמינה את העוברים בדרך להיכנס פנימה. פוסעים על שביל אבן מעוטר בפרחים, מתמכרים ליופי הקסום, ותוך רגע נעטפים ברחש של מזרקת מים מפכה ומתמכרים לצמחי מטפס ירוקים שגולשים מסביב.

אל מונה, אימו של נאג'י עבאס, נפטרה לפני מספר שנים. נאג'י, בן הכפר ג'וליס, ורעייתו ג'נאן, החליטו להנציח את האם על שטח אדמה בבעלות המשפחה, בגודל של כשבעה דונמים, ולהקים עליו גן פורח. בני המשפחה רצו שכל מבקר שמגיע למקום יתרשם עמוקות מיופיו ומן הקונספט שעל שמו הוא נקרא – 'תקווה ואמונה' – והכל במטרה להנציח את זכר אבות ואימהות המשפחה. עם השנים הפך הגן הפורח לאתר קסום, ומבקרים רבים פוקדים אותו ונהנים מאי של שלווה ויפי שמנותק מהמולת החיים.

 

טיול לסופ"ש: אל גני מונה

 

אחד המוטיבים המרכזיים בגן הוא פכפוך מים שזורמים לאורך הגן מן המזרקה העליונה ועד למפל קטן במורד הגן. שפע המים מגיע ממעיין קטן וזורמים דרך מספר מפלים רגועים אל סבך תעלות הולכה נסתרות. מעל התעלות מתקמרים גשרי עץ קטנים, ולאורך השביל אגודים פרחים בצבעים מרהיבים. השביל מתפתל בסבך הצמחייה כנחש ובכל עיקול מסתתרות פינות ישיבה שונות. אחת מהן בנויה כמבנה מעוגל שטובע בים צמחיה, באחרת מוצב ספסל נדנדה לזוג ובפינה שלישית יש ספסל לאוהבים שניצב מול מפל גדול. בין חלקו העליון של הגן לחלק התחתון מפרידה מנהרה, ומתוך האפלולית ששוררת בה מבליחים אורות צבעוניים.
הכניסה למקום בתשלום.

 

טיול לסופ"ש: אל גני מונה

 

כך מגיעים: מכיוון כביש החוף, באזור עכו, נוסעים מזרחה על כביש 85 עד לצומת יאסיף, שם פונים צפונה לכביש 70 וממשיכים לצומת ג'וליס שבה פונים מזרחה לכיוון הכפר על כביש 8533. לג'וליס יש שתי כניסות ויש לבחור את השנייה, המזרחית, לפי השילוט 'גני מונה'.

בסביבה 1: הכפר הדרוזי ג'וליס הוקם במאה ה-16 וכיום זה מקום מושבו של מוופאק טריף, ראש העדה הדרוזית בישראל. זהו גם מקום קבורתו של המנהיג הדרוזי הנערץ השייח' אמין טריף, אשר נפטר בשנת 1993 ונקבר בביתו, בחדר שבו התגורר. המקום משמש כמוזיאון לזכרו עם חדר הסבה גדול שעל קירותיו תלויות תמונות של שועי הארץ והעולם שנפגשו עם השייח'. אנא כבדו את המקום הקדוש לעדה.

 

טיול לסופ"ש: אל גני מונה

 

בסביבה 2: קבר השייח' עלי פארס – איש דת, מיסטיקן וכותב שירה, ואחת הדמויות החשובות לדת הדרוזית. עלי פארס נולד במאה ה-18 וקברו ממוקם על הר שעליו נהג להתבודד, במבנה עם כיפה מעוגלת שמוקף בחורש יפה של עצי פיקוס. זה לצד זה קבורים במקום השייח' עלי פארס ולצידו השייח' מוענא טריף.

 

 

הצעות נוספות לפעילויות בסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי.

  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad