• Ad
 • אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים

  מן המצפור לזכרם של דוד קרון ועמיתיו, אנשי המודיעין הצבאי, אפשר להשקיף על ימי הקרב בעזה ובישראל, ואפשר לנוח וליהנות עם המשפחה ביער חרובית הסמוך

  גם בימים המתוחים שעוברים עלינו לא נפסיק לטייל, ומכיוון שלא נותרו יותר מידי מקומות שלא נמצאים בטווח הטילים החלטנו לנסוע דווקא אל לוע הארי ולחזות במתרחש ממקור ראשון, אם כי ממרחק בטוח.

  הקיבוץ כפר מנחם, ויער חרובית שסמוך אליו, ממוקמים לצד כביש 383, מזרחית לקריית מלאכי ומערבית לבית שמש, דרומית לרבדים וחפץ חיים.
  אם תרצו, זהו לב הקונצנזוס הישראלי, מרכז הארץ, עוד מקום אידאלי להגיע אליו עם אורח מחו"ל שאיתו אולי תרצו לחלוק את הסיפור הציוני – ארץ ישראלי, היסטוריה ואקטואליה בנקודת תצפית מרהיבה אחת.

  כאשר תטפסו בדרך העפר ותגיעו אל המצפור על שמו של דוד קרון תיפרש לפניכם כל שפלת פלשת – מגוש דן בצפון ועד פאתי אשקלון בדרום. בימים הקרובים, עד שתושג הכרעה או רגיעה, תוכלו למרבה הצער להבחין בשובלי המיירטים של 'כיפת ברזל' אשר רודפים אחר הרקטות שנורות מרצועת עזה אל כל המרחב הזה, וגם אחר אלה שאולי יעופפו מעליכם בדרכם מזרחה לכיוון ירושלים.

  המצפור המטופח לזכרם של סא"ל דוד קרון ולוחמי יחידת המודיעין הצבאי נמצא על גבעה ששמה חורבת דמומית (בערבית: ח'רבת דמדם) שמתנשאת בלב היופי הירוק, ממערב ליער חרובית.

  כאשר ביקרנו על הגבעה נח עליה צל ענן שהותיר עליה כתם אפרפר בתוך נוף רחב ידיים ומואר כולו על ידי קרני השמש. מן הנקודה הגבוהה הזאת נפרסו מראות נפלאים ברצועות עבות של יופי. כתם ירוק כהה של יער חרובית, אחריו כתמי זהב של שדות החיטה לאחר הקציר ולפני החריש.

  קרוב לכאן, מדרום, מתנשא תל צפית, והרחק במערב מצויר פס דק, כחלחל-אפרפר אשר רומז על הים התיכון. ארובות תחנות הכח של אשדוד ואשקלון נדמות לסיגרים מעשנים שנעוצים בנוף.

  בינתיים צל הענן חלף ואור שמש אחר הצהריים נח עלינו, מראות הנוף התחדדו וקיבלו צבעים עליזים יותר. כתם הצל נדד מזרחה, נימר את הנוף, נשק לעמק האלה, רפרף על יער בריטניה, טיפס באטיות אל גוש עציון ואל הרי חברון והתפוגג לו.

  אל הגבעה הקרחת מטפס שביל כורכר שראשיתו בכניסה לתחנת הכח צפית. למעלה ממתינים לכם סככת צל גדולה, שלט זיכרון, ומפת מרחקים מסותת באבן. כמה עצי בוסתן מרוחקים, ושרידים של חציבות עתיקות, עדות להימצאות קדמונים בגבעה זו.

  לאחר שנרגעים מעוצמת הנוף שולחים מבט אל מרגלות הגבעה ומגלים שם, נחבאים בלב צמחיה עשירה, את גגות בתי קיבוץ כפר מנחם.

  דוד קרון, שחלק מפרקי חייו החשאיים נותר עדיין חסוי, היה איש הקיבוץ אשר גויס כאיש שטח ליחידת המודיעין הראשונה של ה'הגנה' – הצבא המחתרתי של הישוב היהודי בפלשתינה-א"י. היחידה נקראה ש"י, שירות ידיעות, וקרון הפעיל סוכנים והשיג ידיעות חשובות אודות תנועת צבאות ערב ערב מלחמת העצמאות ובמהלכה.

  דוד קרון קשור גם קשר הדוק לאחת הפרשות הקשות ביותר בתולדות הישוב הצעיר בארץ ישראל, הוצאתו להורג על לא עוול בכפו של סרן מאיר טוביאנסקי שהואשם בבגידה.

  האשם העיקרי באותה פרשה, כפי שקבע לימים בית המשפט, היה אמנם איסר בארי, ראש הש"י, אשר הורשע לימים בהריגה.
  אבל גם דוד קרון היה בין שופטי בית-משפט השדה שחרצו את דינו של טוביאנסקי למוות בירייה על ידי כיתת יורים, מבלי שזכה לייצוג משפטי, וגם זה פרק מורשת שחשוב שילמד כאשר ניצבים כאן.

  עם הקמת צה"ל הצטרף דוד קרון למחלקת המודיעין, וייסד את יחידה 10. לאחר מכן הצטרף ל'מוסד' ושימש שם בתפקידים עלומים, ואת כל חייו חי כחבר קיבוץ כפר מנחם, בו נפטר בשנת 2001.

  איך מגיעים: יער חרובית נמצא על כביש 383 ממזרח לקיבוץ כפר מנחם. דרך סלולה נמתחת מערבה לתחנת הכח צפית, מול חניון אבירם ברכה, בקצה הדרומי של יער חרובית. כ-900 מטרים מתחילת הדרך פונים ימינה (צפונה) אל דרך עפר, ומשם ממשיכים לאורך כקילומטר אחד עד למצפור (אשר הוכשר על-ידי קק"ל).

  לאחר הסיור בנקודת התצפית אפשר לרדת לבילוי ארוך ביער חרובית הסמוך, ולמתחמי הפארק שחלקם הותאמו לשימושם של בעלי מוגבלויות ובני משפחותיהם, כמו גם אל חלק אחר שלו, שבו הוכשר "פארק ריחות" מיוחד ללקויי ראיה.

  במרחב הגדול של היער פרושים שבילים מוסדרים שמתאימים לרוכבי אופניים, מטיילים, מכוניות ורכבי שטח. חלק מהדרכים סלולות, חלקן שבילי כורכר כבושים, ולצדם הכשירו אנשי קק"ל חניונים מוסדרים.

  ביער חרובית פזורים לא מעט מתקני משחק לילדים ומתקני כושר גופני למבוגרים, ופינות ישיבה מוצלות עם שולחנות פיקניק, והמקום מתאים גם לארוחת ערב משפחתית בחיק הטבע.

  בסביבה 1: גן לאומי צפית. טיפוס בשביל מסודר לראש תל צפית לתצפית מרהיבה על האזור כולו, שדות שחלקם כבר חרושים, כרמי ענבים ויערות קק"ל. במזרח מתנשאים ההרים שבהם נטוע גוש עציון.

  בסביבה 2: יער בולגריה. החניון הדרומי ביותר במתחם נקרא יער בולגריה, ונטוע לזכר יהודי מקדוניה אשר נרצחו בשואה. במקום ניצבת אנדרטה לזכר הנרצחים, ובסמוך לה שולחנות פיקניק, כמו גם קישור אל מסלול טיול רגלי לגן הלאומי תל צפית.

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  טיול לשבת : יער חרובית בצל הטילים

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.