Ad

טיול לסופ"ש: שוב אדום בדרום

אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הכלניות כבר כאן: משטחים עצומים ביער שוקדה כבר צבועים באדום אש, עם שלל כלניות שלא המתינו לפתיחה הרשמית של פתיחת פסטיבל דרום אדום

מאופק עד אופק השטח כולו נראה כשטיח אדום ואדיר. אבל מבט חד וממוקד יותר יגלה שרבים מן הפרחים שמנקדים את הנוף ליד מושב שוקדה טרם נפתחו, כאילו ממתינים לשריקת הפתיחה של פסטיבל 'דרום אדום' (לפרטים: www.habsor.co.il), הפסטיבל של הדרום שיוזנק ב-29 בינואר.

dubi zakai 502

נראה שבסמוך לאותו סוף שבוע יתייצבו הכלניות, ירימו ראש, ויתגברו במנה גדושה נוספת את האודם שכבר צובע את השדות.
המוני בית ישראל יגיעו, כמידי שנה, לחזות בתופעה המהממת של מיליוני פרחים, עליהם מבריקים, שיזקפו את קומתם לקראת בית ישראל.

dubi zakai 500

אל תתפתו לעצור במרבצי הכלניות שפורחות בכניסה אלא המשיכו הלאה, עברו את ערוץ הנחל הקטן ושם החנו את המכונית וצאו לטיול רגלי בין הפרחים.
בהמשך הדרך נוספת גם פריחה לבנה, יפה בעצמה, אל המשטחים האדומים.

השם שוקדה לקוח מן התלמוד הירושלמי, מסכת נדרים, והמושב הוקם על ידי עולים שהגיעו ממרוקו.

כך מגיעים: מושב שוקדה נח בשלווה של יופי בחבל הבשור, כשישה ק"מ ממערב לנתיבות, בקצהו של הכביש הקטן 2422 אשר מתחיל בצומת זימרת ונמתח משם דרומה.

הכניסה היא דרך כביש 25, בין צומת סעד לצומת נתיבות. נוסעים עד לקצה הכביש, לפני הכניסה למושב שוקדה, פונים ימינה אל דרך כורכר כבושה היטב (הדרך הוכשרה על ידי קק"ל והמועצה המקומית כדי שמטיילי השבת לא יפריעו את מנוחת תושביו הדתיים של המושב שוקדה).

מכאן כבר נטוע שילוט שמכוון אל 'דרום אדום', ושביל הכורכר ממשיך פנימה, לתוך חורש אקליפטוסים שממנו הדרום באמת נראה אדום. עבור מי שטרח והגיע לאזור ישנם גם שלוש נקודות נוספות שבהן כדאי לבקר.

בית המשאבות

מיד אחרי הכניסה לקיבוץ נירעם חולפים על פני השער וממשיכים בכביש שצמוד לגדר הקיבוץ. הכביש צר ונושק לכמה אתרים, גם כמעט לגבול רצועת עזה, והנוף שנשקף ממנו מדהים ביופיו בעונה זו. בית המשאבות, אליו הגיע קו המים הראשון לנגב, נמצא ממערב לקיבוץ נירעם. המבנה הגדול מוקף בגדר, מותקן עליו שלט עם כיתוב 'בית המשאבות', וזו גם הנקודה שבה עלה לראשונה קיבוץ נירעם לשטח, בפברואר 1943.

בנירעם יש מוזיאון יפה אודות העברת המים לנגב, והשיתוף בין נירעם ל'מקורות'.

מצפור אסף סיבוני

אחד המקומות המרגשים באזור נח על 'גבעה 121', מול בתי בית חאנון שברצועת עזה. אוסף של מבנים מגובבים, במרחק קצר מהמצפור, מוקדש לזכר אסף סיבוני, חייל צה"ל בן קיבוץ נירים שנהרג באסון המסוקים.

אסף היה 'ילד טבע' שנהג להגיע לגבעה זו, ואת זכרו בחרו בני המשפחה והחברים להנציח במצפור יפה שעליו ניצב חליל רוח ענק. אלה צינורות ארוכים שתלויים על מוט ארוך, ולצדם זרועות עץ שנוקשים על הצינורות ומשמיעים צלילים רכים כאשר עוברת הרוח.

dubi zakai 24
במקום הוצבו שלושה ספסלים שעליהם אפשר לשבת מול הנוף, ובין השאר לתצפת על מאגר המים הגדול שאליו מגיעים עופות מים רבים.

אנדרטת החץ השחור
בקצה הדרומי של הכביש הצר מתחם גדול ובו אנדרטה לחטיבת הצנחנים, ובהם מונצחת פעולות חטיבת הצנחנים (יחידת 101 וגדוד 890 שהיוו אז יחד את כוחות החטיבה), באנדרטה אבני זיכרון, הקלטות שמע דיגיטליות שמספרות את סיפור מבצעי היחידה.

האנדרטה נקראת על שם 'מבצע חץ שחור', הפעולה הגדולה הראשונה של יחידת 101, שבמהלכה נכבש בסיס מצרי בפאתי עזה, פוצצה תחנת הרכבת של עזה ומכון המים של עזה.
מן האנדרטה יש תצפית אל עבר מרכז, מזרח וצפון העיר עזה, אל בית חאנון, בית להיה וג'בליה. מכאן אפשר לראות גם את כפר עזה, סעד, תקומה ושובה. במקום הוצבו שולחנות פיקניק, ברזים, ומתקנים לילדים, וניטעה חורשה גדולה.

 

dubi zakai23

 

טיפ: תחנות מידע וסיורים ביערות קק"ל – ללא תשלום
בחודשים הקרובים תיפתחנה תחנות מידע של קק"ל למען ציבור המטיילים ביערות. בתחנות אלה אפשר לקבל הסברים, מפות, מסלולי אופניים ועוד. בנוסף, מדי שבת יוצאים מתחנות המידע טיול רגלי וטיול רכוב (ברכב פרטי). תחנות המידע והסיורים פועלים ללא תשלום.

תחנות מידע (יערות קק"ל) – סיורים לשירות הקהל
יער בן שמן, פארק קנדה ופארק בריטניה ויער חרובית
כל שבת עד ה-23.3 (כולל) התחנות יוצבו בכניסה ליערות השפלה :
בן שמן- מצפה מודיעין (כניסה מכביש 443).
פארק קנדה ( כניסה מזרחית, כ-200 מ' מצומת כביש 3).
פארק בריטניה, חניון שריגים.
יער חרובית, בחניון הלוחם.
התחנות יאוישו בין השעות. 9:00-15:00, סיור מודרך רגלי יצא בשעה 10:00, סיור מודרך, רכוב, בשעה 12:30 (למעט יער חרובית רק ברכב).
שלט יוצב על תחנת המידע בו כתובים פרטי המדריך. הטיול וההדרכה ללא תשלום.
כל שבת, עד תאריך 23.3.2015 יצאו טיולים מיער בן שמן, מפארק קנדה, מפארק בריטניה ויער חרובית. ללא תשלום.

הצעות נוספות לפעילויות בסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי

  • Ad
  • Ad
  • Ad
    שינוי גודל פונט
    ניגודיות