Ad

טיול לסופ"ש: עמק השלום

אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

ההתיישבות בעמק השלום שסמוך לרמות מנשה אמנם לא צלחה, אבל הנוף מרהיב, נחל השופט מפכה בעמק, ופריחת הכלניות והתורמוסים צובעת את הנוף בצבעים נהדרים

בעמק השלום שברמות מנשה מתהדרות הכלניות בשלל צבעים: סגול, אדום ולבן, מנקדות ביופיין את המרחבים הירוקים כשמסביבן גולשים יערות אורנים רעננים מתמיד ותורמוסים כחולים מתייצבים בגאווה כדי למלא משטחים מאופק לאופק.

גשמים חזקים שטפו את שרידי האבק ממחטי האורן ומים רבים זרמו אל אפיק נחל השופט, וכעת גורם כל היופי שמסביב למטייל המצוי לחלום על גבעות מוריקות בשוויץ.

בדרך אל העמק היפה כדאי להתעכב בכביש הזעיר שמוליך מחניון יער הזורע אל עמק השלום. כקילומטר ומשהו אורכו, ותושבי האזור קוראים לו ה"לונה פארק של יער הזורע": הוא נסלל באספלט כדי להגן עליו מפני סחף בעת גשם.

נהגנו על כביש הלונה פארק הזה עם פולקסוואגן קאדי מקסי: גבוה, נעים לנהיגה, ובעל שבעה מקומות שאכלסו בנוחות את נכדי, צוהלים על כל תלולית שמקפיצה את כולנו עם הרכב.

 

dubi zakai 4.2.15-3
כביש ה'לונה פארק'. בקצה הכביש בנוי מעבר בקר ומיד בפניה שמאלה נכנסים לעמק השלום

 

הכביש נסלל על התוואי הטבעי של הקרקע ולכן הוא משופע בתלוליות לא מעטות, וכדי למנוע חוסר נוחות לנוסעים שלנו עדיף לנהוג עליו במתינות.

לקראת ערב נמלא העמק בצללים, רוחות צוננות גולשות במדרונות, עוברות בגלי גלים ומכופפות את גבעולי החיטה המשתחווים מפניהן.

זו השעה שבה עולה ניסורם הצווחני של הצרצרים, מחזרים בלתי נלאים שכמותם. גחליליות מעופפות באוויר וחולפות כחלליות עמומות בשמיים מתכהים. שלווה נחה על העמק, ובתוך השקט אפשר לשמוע את זרימה המים ששוצפים במפל הסמוך, בנחל השופט.

'עמק השלום' נטוע בין יערות קק"ל, ואוהביו טוענים שזהו הסמל היפה ביותר לאביב, בזכות מיקומו, נחל השופט, הפריחה המדהימה, שדות החיטה הרזים ובזכות יערות האורנים שמקיפים אותו.

בין המקומיים יש שמכנים אותו "עמק האהבה" ומסבירים שזוגות שמגיעים לכאן מצטיידים בחופנים של אהבה.

 

dubi zakai 4.2.15-1
שרידים לגשם האחרון. אחד השבילים ביער הזורע

 

עמק השלום סמוך לרמות מנשה וממוקם במרחק של כשני ק"מ מדרום מערב לקיבוץ הזורע, סמוך לערוצו העליון של נחל השופט.

סיפורו של העמק היפה מתחיל בשנת 1936: שני שומרים צעירים שהוצבו במקום, יואש זולר ויצחק קליצ'בסקי, נרצחו בלילה על ידי ערבים.
תושבי האזור המזועזעים החליטו להקים במקום הרצח ישוב בשם 'רמת השניים'.

שני עצי ברוש חסונים ניטעו במקום, ושני המעיינות שנובעים שם נקראו על שם הנרצחים, עין יצחק ועין יואש. גם הנחל הקטן שזורם לצד עצי הברוש נקרא 'נחל השניים'.

ההתיישבות במקום לא החזיקה מעמד: המקום ננטש כעבור זמן קצר ונותרו שני הברושים, שם הנחל, המעיינות והעמק היפה.

לא ברור מי הגה את השם 'עמק השלום'. ותיקי האזור מייחסים את השם לשני גרמנים, חברי כת דתית בשם 'אוהבי ישראל' שהתיישבו בלב העמק לפני שנים. אנשי הכת מאמינים שביום הגאולה יובילו היהודים תרבות עולמית במקום מלחמות ומדון.

אחד מחברי הכת הגיע ראשון למקום, קנה את הקרקע ונאחז בה בקשיים מרובים. לימים הצטרף אליו חברו, והשניים בנו את המקום לאט ובהתמדה: הם שתלו, זרעו ונטעו את שבעת המינים, וחייו מפרי עמלם הצנוע. שלט גדול שהציבו בשער מזמין את המטיילים לגינתם ובו נכתב: 'הכניסה מותרת'. בחדר ההיסב ישבו מטיילים עם הגרמנים לשיחה על שלום.

חלפו השנים, השניים הזדקנו, כוחם תש, והם עברו לעולם שכולו טוב. היות שלפי אמונתם הם מנועים מלהחזיק רכוש בעולמנו הם תרמו את השטח למדינת ישראל.

כך מגיעים: הכביש שהזכרנו קודם גולש מיער הזורע ועד לעמק השלום. בתום הירידה פונים שמאלה ופוגשים את נחל השופט, ומכאן מתפצלות שתי דרכים איתן אפשר להמשיך, משני צידי הנחל.

הכניסה אל היער מכביש 66, בין צומת משמר העמק והכניסה לקיבוץ הזורע, שם מוצב שלט ובו כתוב "יער הזורע". הכביש מתעקל שמאלה, ובפניה הראשונה ימינה הוא מטפס אל יער הזורע, (מקום נפלא לפיקניק), בשוליים הדרומיים של היער הכביש היורד ל'עמק השלום'.

בסביבה 1: בליבו של עמק השלום בנויים מבנים שמוקפים בצמחיה עבותה. השביל מתחבר אל שביל שעובר לצידם ובו פונים צפונה ונוסעים על דרך משובשת שמוליכה אל חניון החרובים, חניון גדול ויפה שבו אפשר לשבת אל שולחנות לפיקניק.

מכאן מתחיל מסלול הליכה (מתאים גם לנכים) לאורך ערוץ נחל השופט ומפליו. המשך השביל לכיוון היציאה לקיבוץ הזורע, אך כדאי לשים לב שלעיתים נסגר מחסום בשבתות ולא מאפשר תנועת כלי רכב.

בסביבה 2: כשמהלכים לאורך נחל השופט, כמעט על הגדר של קיבוץ הזורע, מגיעים אל עין חשרת, (עין אמי): זו ניקבה בגדה הצפונית של נחל השופט. מי המעיין נובעים משלוש ניקבות חצובות בסלע, המים זורמים אל בריכה גדולה וממנה אל בריכת איגום. גשר עץ יפה שבנו אנשי קק"ל מוביל למערה יפה.

בסביבה 3: קצת תרבות. בקיבוץ הזורע 'מוזיאון וילפריד ישראל' מוקדש לאמנות וידיעת המזרח. תערוכות מאוסף ציורים יפנים, שיטוט בעולם הנסתר מהעין, ארכיאולוגיה מקומית, תולדות העימות ההיסטורי טיבט סין ועוד. פתוח בשבת. מוזיאון וילפריד הזורע 04-9899566.

תוכניות נוספות לסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.