Ad
טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

חופי הים התיכון מציעים לנו ים של אפשרויות לנופש והנאה גם בימים שבהם לא הכי מומלץ לטבול במים. טיולי הליכה נעימים מצפון ועד דרום
אוהבים את הכתבה? שתפו אותה עם חברים, בעמוד שלכם ובקהילות שבהן אתם פעילים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

חודש יולי בעיצומו, השמש קופחת, הים התיכון סוער לפרקים, ונחילי מדוזות מבאסים את המים הכחולים לכל מי שחפץ לטבול בהם. אלה אמנם סיבות טובות שלא לרחוץ בים, אבל הן לא ימנעו מאיתנו לטבול רגל או שתיים ובעיקר ליהנות מטיול נעים ולשאוף אוויר נעים ומלוח.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

 

ארכיאולוגים מעריכים שלאורך חופי הים התיכון שתוחמים את מדינת ישראל, בטווח של מאות מטרים בודדים ממערב לרצועת החול, נעוצים שרידי אלפי (!) כלי שיט עתיקים, בממוצע של 2-3 מטרים זה מזה. מספר כה גדול של כלי שיט מתאר גם את ערמומיות זרמי הים, במיוחד משעות אחר הצהריים ובערב, אבל בעיקר את פעילות הסחר הימי והדייג הענפה שהתקיימה לאורך החוף במשך אלפי שנים.

לאורך חופי הים התיכון, מראש הנקרה שבצפון ועד לגבול רצועת עזה, נטועים גם שרידי של מצודות ענקיות, נמלים עתיקים וערים מבוצרות, ואינספור סיפורים היסטוריים – חלקם ידועים ואחרים עדיין נעלמים – של תרבויות שחלקן נעלמו מבלי להותיר סימן ואחרות השפיעו ומשפיעות על העולם עד ימינו.

על אף שרצועת החוף בישראל משתרעת על-פני מאות קילומטרים – רוב רובה המכריע תפוס באופן שלא מאפשר גישה למטייל הפרטי, וכדי להגיע אל נקודות חמד ייחודיות נדרשת הליכה, לעיתים ארוכה. לכתבה זאת קיבצנו מספר מסלולי הליכה על חוף הים, וכמעט מיותר להזכיר שמומלץ לטייל בשעות הבוקר המוקדמות או לעת ערב כדי להימנע מן השמש הקופחת.

מראש הנקרה לאכזיב

אחד החופים המפורצים היפים ביותר בצפון הארץ. מצוק סלעי מהווה תפאורה ורקע לטיול הרפתקני, עם נישות קסומות ונגיעה בגלים שמסתערים על החוף. אורך המסלול כחמישה קילומטרים שאותם אפשר לצעוד רגלית על מצוק סמוך למים, או לנסוע עם רכב על דרך נוף שהוכשרה על-ידי הקרן הקיימת.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ
דרך הנוף מתפתלת לאורך החוף עד למצוקים הלבנים של ראש הנקרה, וההמלצה שלנו היא לבחור בהליכה רגלית על הסלעים, מעל קו המים. כאשר הים סוער מתרסקים גלים כבדים על המצוק ומעלים רסס מלוח. כאשר הים רגוע מתגלים בין הסלעים מפרצונים זעירים עם חלקות חוף קטנות שמלוטפות על-ידי גלים רכים של ים צלול. במשך מאות שנים כאן היה אחד מבתיהם של הפיניקים, עם מסתורי מבחינת הידיעות הממוסמכות שלנו לגביהם, והם הפליגו ממפרץ אכזיב אל נתיבי הסחר של אגן הים התיכון. גם הם הכירו היטב את חוף בצת החולי ואת מפרצי אכזיב, ומן הסתם גם בתקופתם הסתתרו סרטנים קטנים ובעלי חיים ימיים בבריכות הקטנות שבהן נקוו מי ים.

דרך הנוף מגיעה כאמור עד למרגלות המצוק הלבן שבקצה רכס סולם צור, ושם ניצבים דייגים ומשליכים את חכותיהם מן הסלעים הלבנים אלי ים. המים צלולים, ומסביב נשמע רחש נעים של זרמי מים שמשתעשעים בצדפים. כאן נמצאים גם שרידי מסילת הברזל המנדטורית שהוליכה מלבנון בצפון ועד לקנטרה שעל גבול סיני בדרום. ההמלצה שלנו: לתזמן ביקור ליד המצוק הלבן בשעת שקיעה. המראה מופלא כאשר מצוק הגיר הלבן נצבע בצבעי שקיעה אדמדמים ומרהיבים והים נראה זהוב.

כך מגיעים: נוסעים על כביש 4 צפונה מנהריה ופונים אל חניון שמורת אכזיב, משם מושכים לחלק הצפוני של מגרש החניה אל היציאה לדרך הנוף. הדרך מגיעה עד למצוק הלבן, למרגלות "רגל הפיל".

מחיפה אל עתלית ונווה ים

לחובבי הליכה כדאי לצעוד את קטע הדרך הזה מן החוף הדרומי של חיפה לכיוון דרום, על חול ים רך ורצועת חוף רחבה שעליה מתרפקים גלי הים. הדרך מוליכה עד לנקודה צפונית למצודת עתלית, על חוף פראי ופתוח. לקראת סוף המסלול נראה אחד המראות היפים: מבצר עתלית מתנשא במלוא הדרו מעל שן סלע בולטת, וגלי הים מסתערים עליו. המצודה היא בסיס השייטת והכניסה אליה אסורה, אבל כאשר מגיעים לנקודה מעט צפונית אליה אפשר להגיע אל מתחת למחנה המעפילים עתלית.

אפשר גם להמשיך דרומה, מעבר למצודה, אל מפרץ נהדר באחד החופים היפים, ואל אי קטן שאליו מגיעים באמצעות גשרון. זה חוף נווה ים שבו, על הסלעים, יש בריכות קטנות שבהן שוחים דגים זעירים עד לבוא הגאות. בימים שבהם הים סוער אפשר לחזות במראה דמוי 'גייזר': גלי ים חודרים מתחת לסלע, נדחקים לפתח צר ומרימים זרם מים כלפי מעלה.
מכאן אפשר להמשיך עוד דרומה אל שפך נחל תנינים ואל שמורת דור הבונים.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

נקודת חן שכדאי לגלות בדרך היא 'מוזיאון המעפילים' שבו מוצגת כעת תצוגה חדשה. אפשר להצטרף אל סיור לימודי אודות תולדות ההעפלה.
כך מגיעים: נוסעים על כביש החוף (כביש 2) אל החוף הדרומי של חיפה או מקצרים ישירות אל מחלף עתלית, ממנו ממשיכים מערבה וחוצים את רכס הכורכר ואת מסילת הרכבת. ממשיכים מערבה עד לחוף.

מגבעת אולגה ושמורת ים גדור אל בית ינאי

אנחנו מכוונים אל חלקת חוף פראית שצמודה למצוק הכורכר, ואל אחת הנקודות הגבוהות שעליו – שם נטוע 'תל גדור' שנישא לגובה של כמעט 50 מטרים מעל החוף. מכאן יש תצפית נפלאה על האזור ואל הים, ואל מפרץ קסום למרגלות התל. על המצוק נמתח שביל שמתאים לרכבי שטח ולמטיילים, אבל נעים יותר לצעוד למטה על החוף, בין גושי כורכר כבדים שנשרו מן המצוק וכעת הם מתכלים על-ידי גלי הים. המסלול מגיע עד לגדר של בית הספר הימי 'מבואות ים', ושם יש לבצע מעקף עם הכביש ועד לגדר הדרומית. ממשיכים מערבה אל חוף סלעי וקסום שם אפשר לצעוד על אלפי צדפים, להקשיב לרחש הגלים ולראות את הים נוגס במצוק הכורכר.

כך מגיעים: נוסעים על כביש החוף ויורדים מערבה במחלף אולגה, משם ממשיכים עד הים. יורדים בחניון חוף אולגה והולכים דרומה.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

 

מיפו ובת ים אל ראשון לציון

חוף הים בקטע הזה רחב ונקי מסלעים ומכשולים, והגלים מסתערים על החוף ונפרסים כמניפה רחבה. אפשר לצעוד יחפים ולטבול רגלים במי הים הנעימים.
כך מגיעים: מוצאים חניה ברחוב יהודה הימית ביפו או בחניון הגדול על חוף הים מדרום לנמל יפו, ויורדים מערבה עד לחוף, שם פונים דרומה.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

 

מניצנים לאשקלון

קטע החוף באורך כחמישה קילומטרים מדרום לניצנים משמש במהלך השבוע כשטח אימונים של צה"ל והוא פתוח למטיילים ומבקרים רק בסופי השבוע ובמועדי ישראל. מתחילים את הטיול על חולות הזהב של ניצנים ומשם ממשיכים לשטח פתוח וממנו אל חוף פראי שאליו סוחפים גלי הים נדוניה כבדה של גזעי עצים, בקבוקים, צדפים ושלל נוסף שהים פולט. מכאן הולכים על חול רך ונעים עד לשכונת ברנע באשקלון. ממזרח לקו המים, על החולות, אפשר להבחין בבעלי חיים כמו צבאים, שועלים, חוגלות ועוד, כמו גם בעצי שיקמה גדולים.

מה שמיוחד במסלול הזה הוא האפשרות להתבודד מכיוון שמעטים בלבד מכירים אותו ומגיעים לכאן. אפשר גם להגיע מצפון: עד לניצנים נמתחת רצועת חוף יפה ממצודת אשדוד ים שבדרום אשדוד ועד לשמורת חולות ניצנים.

כך מגיעים: נוסעים על כביש 4 בין אשדוד לאשקלון ופונים מערבה אל חניון חוף ניצנים. אפשר גם לבחור ללכת בכיוון ההפוך, כלומר להשאיר את הרכב באשקלון ולצעוד לכיוון ניצנים או עד אשדוד.

 

טיול לסופ"ש: אל חוף ים ביום קיץ

 

הצעות נוספות לפעילויות בסוף השבוע באתר הבית של דובי זכאי.

 

 • Ad
 • Ad
 • Ad
 • Ad

  רשמנו לפנינו את ההתעניינות בדגם זה, ובקרוב נפיק מבחן. השאירו לנו את פרטיכם ונשלח אליכם את המבחן כאשר נפרסם אותו. 

  אם תרצו בינתיים לבחון דגם זה בעצמכם – נא מלאו את הטופס הבא:

  הזמנת נסיעת מבחן ברכב חשמלי

   

  אני, בעל/ת רישיון נהיגה מתאים, מבקש/ת בזאת מצוות TheCar לתאם עבורי נסיעת מבחן ברכב חשמלי.